Mesajı Okuyun
Old 08-07-2013, 15:27   #18
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ozgurozan
Avukatlık Reklam yasası yönetmeliği 9. Madde hükmü internet sitesinin geri planında kişiselleştirilmiş “sanal ofis” benzeri uygulamaları kullanabilir diyerek online ofise cevaz veriyor gibi görünse de yine aynı maddede avukatın kendi sitesine link vermek veya sitesi üzerinden link vermek dahi yasaklanmıştır. Gerçi haksız rekabet oluşturacak şekilde ve iş sağlamak amacıyla ibaresi dolayısıyla her linkin yasak olmadığı söylenebilirse de, internet sitesinde "en iyi" veya "tek" gibi ibareler olmasa da bu ofise verilecek her linkin iş sağlamak amacında olduğu açıktır. Ve de o amaçta olmalıdır. "Danışmanlık hizmetinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesindeki esaslar çerçevesinde site üzerinden sunulabilmesi" ile bu ofisin (Şahsi hesap değil) sosyal medya hesapları ile kullanıcıyı siteye yöneltmesi sonuçta bir iş sağlama çalışması olacaktır. Bunun da teknoloji kullanamayan avukatlar için "Haksız Rekabet" olduğu iddia edilebilir.

Bu sitenin reklam verebilmesi veya link değişim sitelerini kullanması da yasaklanmıştır. Ancak sitenin nasıl ulaşılır olacağı SEO değerinin yüksek tutulacağı düşünülmemiştir. Sonuçta insanların google'dan arayarak sitenize girmeleri çok mümkün değildir. Bu çerçevede 9. Madde hükmü Avukatlar için; Anayasanın özgürlükler ile ilgili maddelerine benzemektedir. Bildiğiniz gibi anayasada önce özgürlük verilmiş sonra da genel ahlak, genel sağlık gibi tamamen anlamsız olduğunu düşündüğüm iki kavram ile kısıtlanmıştır.

Reklam yasağına tümüyle karşıyım ancak çelişkili durumlardan dolayı ne kadar dikkatli olursanız olun "Takipçi Sayısı" biraz artınca cezalandırılanları da Kurul kararları ile ilgili yayınlardan takip ediyorum. Bu kapsamda vur deyince öldürme riski de bulunan bir yönetmelik olduğunu da görüyorum.

Şu anda kişisel olarak "Kendi Müvekkilini Alması Kesinlikle Yasak Olan Maaşlı Avukat" statüsünde olduğum için reklam yapacak bir konumda değilim ama Sigara içmememe rağmen Sigara reklamları ile ilgili düzenlemeleri inceleyebilip karşı çıkabileceğim için (ki sigara reklam yasağına da karşıyım) bu konuyu elimden geldiği dikkatle incelediğime inanıyorum.

Eğer yanlış anladığım bir hüküm varsa bilgilenmeye de açık olduğumu da belirterek saygılarımı sunuyorum.

Sonuçta yönetmeliğin sanal ofis kurmanıza engel olmadığı çok açık. Bunu siz de kabul etmişsiniz.
Avukatların internet sitelerinin de arama motorlarında çıkması, başka sitelerden link verilmesine bağlı değildir. Örneğin google, yeni bir siteyi kısa sürede indeksine ekler. Bunu çabuklaştırmak için http://www.google.com.tr/add_url.html bağlantısı kullanılabilir.
Reklam yasağı bu forumun konusu değildir ancak THS'de daha önce birçok forumda tartışılmıştır: Tıklayınız.