Mesajı Okuyun
Old 17-06-2013, 14:34   #6
Baran Koyuncu

Varsayılan Avukatlık kanunu

Avukatlık sınavı yapılsın elbet ancak bir önerim olacak bence bu sınav bizi de (bende 10 yıllık avukatım) kapsasın.Büyük emeklerle , zorlukla okuyup ideallerinin peşinde koşan genç avukatları böyle bir sınava tabii tutmanın haksızlık olacağını düşünüyorum.mesleki koşullar zaten zorlu , birde buna hayatımızın her alanına giren bir sınav eklenmesin zaten.
Kota konulmasına da karşıyım.Biz meslek grubu olarak açılmış olan üniversiteleri kapattırmaktan bahsedeceğimize , açılacak olanlara engel olmalı , varolanların kontenjanlarının zamanla azaltılması veya birleştirilmesi için uğraşmalıyız.Devlet üniversitesi mezunuyum ancak bunlar özel , iyi değil tartışmalarını doğru bulmuyorum çünkü bu insanlar artık bizim meslekdaşımız.
Uzman avukatlık için bütün sistemin , eğitiminden stajına ,meslek içi eğitimine yenilenmesi şart.Mesela on yıllık avukata sen cezada uzmansın dersek peşinen bu insanların bu işin hakkını verebileceğini kim bilebilir.
Ücretli/stajyer avukatların haklarının düzeltilmesi için ,kısa , detaylı ve ayrı kanun çıkartılırsa iyi olacaktır çünkü mevcut avukatlık kanununa bir hüküm veya fıkra eklenerek bu mesele çözülemez.Yanında bir çok avukat çalıştıran meslekdaşlar alınan vekalet ücretinin YÜZDE 30 - 40'ı artı ücret vermeyi kabul edecekler mi mesela? Bence adil olacak olan budur , işi sen bulursun ama başkasının emeği geçiyorsa hakkının verilmesi taraftarıyım.Yani biri milyonluk arabaya binerken öbürü dolmuşla işe gidip gelir ama milyonluk davalara emek veren taraf olursa adil olan önerdiğim veya önereceğiniz bir seçenek olabilir.
Danışma ücreti konusunda yapılacakları biz meslek mensupları olarak yapmalıyız.Yıllardır kimseden isteyemediysek bu saatten sonra yasal bir zorunluluğun arkasına sığınarak bunu beceremeyiz.Haksız rekabet konusu ise daha çok ekonomik temelli.Kendini geliştirmemiş babadan zengin bir avukat lüks jipi ve bürosuyla(ofis kelimesine alışamadım hala) mevzuata aykırı olmayan bir haksız rekabet sağlayarak 'çok iyi' avukat imajı çizmekte ise yine yasal yollardan yapılabilecek bir şey yok.Kimseye iyi arabaya binme , lüks yaşama deme hakkımız yok ancak yukarda bahsettiğim gibi başka avukatları çalıştırarak fahiş paralar kazanan bu insanlar en azından daha yüksek ödeme yapmak zorunda bırakılabilir.
Son olarak 'aile avukatlığı' , 'avukat ile sözleşme imzalanması esnasında bedelin en azından yüzde 60'ının peşin ödenmesi , TBB ve Barolarımızın benzinliklerle ,lokantalarla yaptığı indirim anlaşmaları gibi çeşitli gayrımenkul kiralayan şirketlerle anlaşma sağlayarak indirim yaptırmnası daha mantıklı olur gibi geliyor.
Yine son; camia olarak birbirimizi kıskanmayı , uğraşmayı bırakmazsak hiçbir sorunu çözemeyiz.Yukarda tartıştığım konular eğer haklarımıza sahip çıkmazsak yine kendi meslekdaşlarımızın bir kısmı tarafından çok kolay bir şekilde aleyhimize döndürülebilecek konular.Saygılar.