Mesajı Okuyun
Old 27-11-2013, 14:04   #1
ArmDrg

Varsayılan Müteahhitten adi yazılı sözleşme ile gayrimenkul alan kişi - Tapu İptal ve tescil davası

Zaman ayırıp cevap yazacak meslektaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Forumda bu konu ile ilgili tüm bölümleri okudum fakat işin içinden çıkamadım.

Olay kısaca şöyledir;

Müvekkil (X)
Müteahhit (M)
Arsa Sahipleri (A)

A ve M aralarında noter huzurunda düzenlenmiş geçerli bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi bulunmaktadır.

M, ilgili KKİS ye göre adına devri yapılacak 1,2 ve 9 numaralı bağımsız bölümleri, KKİS tarihinden sonra X'e adi yazılı bir protokol ile satıyor. İlgili protokol gereği M ilgili bağımsız bölümleri 31.12.2012 tarihine kadar X adına tescilini gerçekleştirmek zorundadır. Toplam bedel 550.000 TL olup müvekkil 400.000 TL sini M ye ödemiştir. M ise 9 numaralı bağımsız bölümü X e tapuda tescilini sağlamıştır. (9 numaralı bağımsız bölümü A tapuda X e devretmiştir.)

Fakat günümüz itibariyle müteahhit inşaatı tamamlamamıştır. Dolayısıyla 1 ve 2 numaralı bağımsız bölümleri de A, X'e tapuda devretmemektedir.

Müteahhit M'de inşaatı bitireceğini söyleyip müvekkil X ve Arsa Sahipleri A yı oyalamaktadır. M'nin inşaatı bu şekilde bırakması olasılığı yüksektir. X de M'ye güvenmemekte ve bu nedenle kalan 150.000 TL yi M'ye ödememektedir.

Somut olay ışığında; biz de ilk olarak Sulh hukuk mahkemesinde inşaatın durumunun tespiti için delil tespit davası açtık. (M ve A karşı taraf gösterilerek)

Bilirkişi raporunda İnşaatın %80'nin tamamlandığı, eksik işler bedelinin 100.000 TL olduğu ve 2 ayda tamamlanacağı sonucu çıktı.

X ile M arasında düzenlenen protokol Yargıtay'ın kökleşmiş kararlarına göre alacağın temliki hükmünde olup X, M'nin tüm hak ve borçlarını temlik aldığı şeklinde yorumluyorum.

Bu aşamada 1 ve 2 numaralı bağımsız bölümlerin müvekkil x adına tescili için nasıl bir yol izlenebilir?

Tapu iptal ve tescil davası açılarak (M ve A davalı taraf gösterilerek) eksik işler bedeli olan 100.000 TL mahkemeye depo ettirilerek 1 ve 2 numaralı bağımsız bölümlerin tapusunun müvekkil adına tescili talep edilebilir mi?

Böylelikle müteahhitin yerine getirmediği eksik işlerin bedeli tamamlanmış ve 3. kişi olan müvekkilin tapu tescil talep edebilme hakkı oluşacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.