Konu: Kulak Kiri
Mesajı Okuyun
Old 11-07-2009, 15:44   #3
Av.EErdem

Benim kardeşim henüz tıp fakültesi öğrencisi, ama sizin anlattığınız gibi ondan muayene ücreti alınmadığını gördüğümde çok şaşırmıştım. Hatta bir diş hekimi; kanal tedavisi yapıp kardeşimden ücret almadığında daha da şaşırmış, diş hekimi tanıdık olduğundan ücret almadı herhalde diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş. Ancak bizim mesleğimiz içinde de bu türden hoş olaylar yaşanıyor. Yıllar önce ; haciz sırasında saldırıya uğrayan bir meslektaşımızın duruşmasına çok sayıda avukat ücret almaksızın girmiş, Baroya da mesleki etik ve dayanışma gereği ücret almadığımızı bildiren bir yazı vermiştik. Yine aynı şekilde babamın da dahil olduğu 4 emekli avukatın, çalıştığı için emekli aylığından kesinti yapılmasına karşı açtığım davalardan da para almamıştım, aynı şekilde baroya durumu bildirmiştim. Şimdi düşünüyorum da; bunlar çevremde olan olaylar, tanıdığım kişilerin yaşadığı hukuki sorunlardı ve mesleki bir duruş sergileme gayesi vardı. Bizim mesleğimizde vergi sorumluluğu ve ispat dayatması dayanışmayı azaltıyor galiba. Bir çok meslektaş, ücret almasam UYAP kaydı olan bu davadan para aldığım varsayılacak diye düşünerek çekimser yaklaşabilir. Ama çözüm öyle kolay ki; Baro'ya mesleki dayanışma ve etik gerekçe gösterilerek ücret almadan davanın takip edildiği bildirildiğinde vergilendirilecek bir kazancın olmadığı da belgelenmiş oluyor. Bu nedenle hiç tanımadığım, başka şehirden gelmiş bir meslektaşımın hukuki yardıma ihtiyacı olsa gönül rahatlığıyla ücret talep etmeden kendisine yardım ederim diye düşünüyorum.