Mesajı Okuyun
Old 28-09-2012, 09:36   #16
mehmetardic

Bir soruda ben sorayım..
Müvekkilim bayan, eşinden boşanmış. Boşanmada eşi tam kusurlu vs.Boşanma sırasında çocuk yeni doğmuş durumda.
Velayet müvekkilimde..
Çocuk, soyadını B...(annesinin soyadı olarak biliyor)ancak nüfusta babasına ait Z.. soyadı ile kayıtlı.
Çocuk çok zeki olduğu için ve okula başladığı için (her ne kadar yoklamalarda B.. soyadını kullansa da öğretmeni) şüpheleniyor.
Babasını hiç görmedi, baba diye bir kavram daha yok onun için.Sadece annesinin arkadaş(!) diye bir kavram var.
Şu anda biz çocuğun annenin soyadını kullanmasını istiyoruz. Aksi durumda çocuğun psikolojik olarak çok zor duruma düşeceğini biliyoruz.
Anayasa mahkemesinin iptal kararından sonra annenin de soyadı değiştirme davası açma hakkı var diye düşünüyorum ancak değiştirme sebebi olarak babanın hiç bir zaman babalık görevinin yapmaması, boşanmadaki kusuru, annenin akademisyen olması babanın ise gece hayatına düşkün ve bir iş sahibi olmaması vb sebepler yeterli olur mu)sebep olur mu?
Esas derdimiz çocuğun soyadını B...olarak nüfus cüzdanında görmesi ve psikolojik olarak rahatlaması..

İlk defa soyadı değiştirme davası açacağım için usul yönünden de fikirlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler,