Mesajı Okuyun
Old 16-08-2012, 15:12   #137
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Gemici
Türk Yasa koyucusunun sistematiğini ve mantığını anlamakta zorluk çektiğim için bundan sonra herhangi bir yasa maddesi için yorum yapmama kararı almıştım.

Bu karara rağmen bugün bir önceki mesajı (135 nolu mesaj) yazdım. Baltayı yine taşa vurmuşum. İİK.m.82 "Lüzumlu Eşya" başlığı altındaki mesajları okurken (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=76406) 'Lüzumlu Eşya' kavramı kafama takıldığı için 82.ci maddenin metnine bir göz attım.

Sistematik ve dil konusunda kafama takılan iki konuya değinmek istiyorum:

1.

82/2 de kalınlaştırdığım ifade ile 82/4 te kalınlaştırdığım ifade arasındaki farkı bir türlü çıkaramadım. Bir fark varsa nedir sizce? Bir fark yoksa neden aynı anlama gelen bir durum iki ayrı yerde düzenlenmiş? 82/4teki hamal 82/2deki borçlu olamaz mı? 82/4 teki hamal yerine borçlu veya borçlu hamal tabirlerini kullansak durumda bir değişiklik olur mu? Alet ve edevat, kitap eşya değil midir?

2. 82ci maddeden bir takım alıntılar: borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise, Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları

Söz konusu eşyalar neden bir yerde, 'lüzumlu', diğer yerde 'gerekli', bir diğer yerde 'zaruri' olarak nitelendirilmiş?

hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları: Ben nakil vasıtalarının geçim temin ettiğine şahit olmadım şimdiye kadar, siz oldunuz mu?

Saygılarımla

Bu durumu yasanın 1932 tarihli olmasına, çeviri çalışmalarında olması muhtemel hatalara ve o tarihlerin ekonomik gelişmişlik düzeyi ile geçim kaynaklarına bağlamak gerekir kanısındayım.

Kullanılan farklı kelimelerin esasa müessir bir yönü yoktur. Gerekli, lüzumlu, zaruri kelimelerinin aynı anlam sahası içinde kabulü gerekir.

2. bent daha genel tanımsal içerikte iken, 4. bent mesleken ve malen daha dar ve somutlanmış bir madde olarak görünmektedir.

Alıntı:
hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları: Ben nakil vasıtalarının geçim temin ettiğine şahit olmadım şimdiye kadar, siz oldunuz mu?

Oldum. Anadolu'nun birçok vilayet ve kasabasında insanlar triporter veya kamyonet tipi vasıtalarla (camına astıkları "yük ve eşya taşınır levhalarıyla) geçimlerini temin etmektedir... Bunun sayısız örneklerini gördüğüm gibi bu faaliyetle geçinen akrabam da vardır .