Mesajı Okuyun
Old 01-04-2009, 15:16   #9
Av.Selim Demircan

Varsayılan hizmet tespitinde yetki

sayın meslektaşım, Hizmet Tespiti davalarında yetki konusunda Yartıtay'ın bir sürü kararı vardır. ancak mahkemeler ısrarla SSk M:5'i dar yorumlamak suretiyle "işçinin fiilen çalıştığı yer, işyerinin merkezinin bulunduğu yer" dışında açılan davaları yetkisizlikle reddetmektedir. benim açmış olduğum böyle bir dava var. işçi maraşta çalışmış, hizmet tespiti davasını Antepte açtım(tanıklar maraşa gelmeyiz dedikleri için) antep iş mahkemesi yetkisizlik verdi, yargıtayın buna ilişkin 8 kararını ekledim, dosyayı temyize gönderdim. karar örneklerini bilgisayarımda bulamadığım için gönderemedim ancak içerik şu: Yargıtay, hizmet tespiti davalarında işveren ile SGK(SSK)'nın dava arkadaşı olduklarını, dava arkadaşlığında da bir tarafın bulunduğu yer mahkemesinde davayı ikame etme halinde yetki itirazının dinlenmeyeceğini belirtmekte. tek bir koşul aramaktadır, o da SGK'nın davanın açıldığı yerde davayı takip edecek avukatının bulunması. hatta SGK bakımından Yargıtay, işçinin şahsi dosyasının tutulduğu şubenin olması gerekmediğini belirtiyor. bunun yanında davanın açıldığı yer mahkemesinde bulunan sgk müdürlüğünün SGK başkanlığını temsil etmeye yetkili olup olmadığına bakıyor. o örnek kararları bulursam göndereceğim