Mesajı Okuyun
Old 17-04-2008, 13:38   #6
AV. B. BUZCU

Alıntı:
Yazan hırs
Sayın Buzcu,bugün kaymakamın imzası olan para cezası müvekkile tebliğ edilmiş ve tebliğ edilen belgede 60 gün içerisinde idare mahkemesinde dava açabilceği yazılı?.....

NE YAZIK Kİ İDARİ PARA CEZALARI İLE İLGİLİ OLARAK YAŞANAN EN BÜYÜK SIKINTILARDAN BİRİ, CEZALARI UYGULAYANLARIN SÜREKLİ DEĞİŞEN YASAL DÜZENLEMELERİ TAKİP EDEMİYOR VE ÇOĞU DEFA BİLMİYOR OLMALARI.

Kabahatler Kanununun yürürlüğe girdiği dönemde benzer durumla ben de karşı karşıya kalmıştım. Tarım İl Müdürlüğünden gelen para cezasında idare mahkemesine itiraz edilecek olduğu yazılıydı. Ancak para cezası yaptırımından ve cezanın teblğinden kısa bir süre önce yürürlüğe giren kabahatler kanunu o dönemde (ANAYASA MAHKEMESİNİN İPTAL KARARINDAN ÖNCE) her türlü idari para cezasına itirazın sulh ceza mahkemesine yapılacağını hüküm altına alıyordu.

Süre ve hak kaybına yol açmamak için, önce idare mahkemesine başvurdum ve kabahatler yasasında bulunan hüküm gereğince görevsizlik kararı verildi.

Aynı itirazı sulh ceza mahkemesine götürmek zorunda kaldım.

Dolayısıyla matbu şekilde hazır bulundurulan para cezası formlarında, seri şekilde değişiklik arz eden yasalar sebebiyle itiraz makamı çoğu zaman yanlış gösteriliyor.

Eğer müvekkilinize gelen para cezası ve el koyma 5179 Sayılı yasa uyarınca verilmiş bir idari yaptırım ise, 5728 Sayılı kanun uyarınca sizin itiraz makamınızın sulh ceza mahkemesi olduğu hususunda şüphe yoktur. Zira bu kanun (5728), 5179 Sayılı kanun kapsamında verilen idari yaptırımlara itirazın idare mahkemesinde yapılacağına ilişkin hükmü kaldırmıştır.

Diğer kanunlarda hüküm bulunmayan hallerde idari yaptırımlara kabahatler kanunu hükümlerinin uygulanacak olduğunu hüküm altına alan Kabahatler Kanunu 3. madde uyarınca da; müvekkilinize gelen para cezasında bildirilen idare mahkemesi itiraz hususu hatalıdır.

Yine de dilerseniz, kabahatler kanununda öngörülen 15 günlük süre içerisinde para cezasını uygulayan idarenin bildirmiş olduğu üzere idare mahkemesinde itiraz edebilirsiniz. Bu görevsizlik kararını engellemiyecektir.

Ancak 15 günü geçirmemeye dikkat edin zira; Tarım İl Müdürlüğünden gelen para cezasında bildirildiği üzere idare mahkemesi nezdinde -ki onda da yanlış hatırlamıyorsan 60 günlük bir süre vardı- 15 günü geçirdikten sonra itirazda bulunduğumda kafam bir hayli karışmıştı:

İdare Mahkemesinin görevsizlik kararını tebliğ aldıktan sonra 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine başvurdum. Ancak para cezasının tebliğ alındığı günden itibaren 15 günlük süre geçmişti. Normal şartlarda görevsiz merciiye başvuru itiraz süresini keser. Fakat sorun şu ki; idare mahkemesinde başvuru süresi 60 gün, sulh cezada 15 gün. Dolayısıyla 25. günde idare mahkemesine yapılan itiraz ve verilen görevsizlik kararı; sulh ceza mahkemesinde itirazın süre yönünden reddi sonucunu beraberinde getirebilir. Aksi takdirde idari yaptırıma ilişkin kabahatler kanununda öngörülen 15 günlük süreyi geçiren herkes, idare mahkemesine başvurmak suretiyle alacak olduğu görevsizlik kararı ile yeniden sulh ceza mahkemesinde itirazı süre yönünden mümkün kılabilir ki bu durumun da kabulü mümkün değildir.

Sürekli değişen yasal düzenlemeler karşısında tedbiri elden bırakmamak gerektiği kanaatindeyim.

Bu sebeple, idare mahkemesine itiraz edecekseniz dahi; bu belirsizlik karşısında 15 günü geçirmemenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar...