Mesajı Okuyun
Old 13-10-2007, 10:45   #1
halit pamuk

İtiraf ediyorum: Meslektaşların sorunları forumunda sorun sahibi sorusunu sorup gitmesi hiç hoşuma gitmiyor. Cevap yeterli olduysa; cevaplarınız yeterli oldu, teşekkür ederim diyebilir. Yada hiç teşekkür etmeden sadece "ben de öyle düşünüyordum" demesi bile yeterlidir. Ama hiç tepki vermemesi insanı merakta bırakıyor.

Eğer cevap yeterli olamamışsa, ya da o konuda tartışma varsa; tartışmayı yönlendirmesi gerekir. Çünkü uygulamaya yön veren bir çok hukukçu var, burada. İdare de müşavir, idareci, müfettiş var. Yargıtay tetkik hakimleri, üyeleri de okuyor burada tartışmaları.

Yüzlerce hakim, binlerce avukat takip ediyor.Duruşmalarda THS'de bu konuda tartışma yapılmıştı, diye hakimlere beyanlarda bulunuluyor. Bazı hakimler karar vermeden önce THS 'den cevap arıyor.

Onlarca öğretim üyesi pratik çalışmalarını buradan ilham alarak hazırlıyor.Uygulamayı buradan takip ediyor.

Benim çoğu arkadaşım üye değil. Ancak bir sorunla karşılaşınca bu konuda tartışma yapılmış mı diye bu siteye girdiklerini biliyorum.

Şimdi buradaki bir tartışmanın etkisini küçümsemeyin. O nedenle soru sahibi sadece kendisi için düşünmemeli. Verilen cevaplar, ilginçtir, emsal oluyor.

Yukarıda açıkladığım nedenlerle, sorun sahibinin sorusu çok iyi hazırlamalı, sorunun özellikle hukuki nitelendirmesini yapmaya özen göstermeli; sonra da verien her cevabı yorumlamalı, gerekirse tartışma yaratmalı ve sonuca ulaştırmalıdır.

Eğer bu şekilde olursa, bakarsınız, Yargıtay içtihatları yerine THS içtihatlarına bakılır hale gelir. Hukuk kaynakları arasında sayılmaya başlanacaktır.