Mesajı Okuyun
Old 20-04-2008, 12:14   #25
Ayşegül Kanat

Sayın Şenoğlu, saygısızlık etmek veya forum kurallarını ihlal etmek istemiyorum.Ama "feminist ve kadın örgütlerinin memnuniyetine göre ve belli grupları memnun etmek için de karar vermez, hukuka, kanuna, delilere ve vicdani kanaatine göre karar verir." düşünceniz üzerine bir kaç söz söyleme hakkımın doğduğunu düşünüyorum.

Hukukçu değilim. Kadın açısından ülke gerçeklerini bilen, izleyen ve yaşayan kadınlardanım.Yasaları oluşturan, uygulayan kesimlerin toplumsal cinsiyetçiliği bilinen konu.Sözünü ettiğiniz kesimler bu alanlardaki eksiklikleri saptamak, çağın gerçekliğine uygun olup olmadığını tartışmak. aksayan yönleri bulup uyarmak vs gibi noktaları gün ışığına çıkarmakla ilgilenirler.

Kadının toplumsal, geleneksel, dinsel adına ne derseniz deyin uymakla yükümlü olduğu yanlış inanışlar vardır.İster istemez hukuk da bunun parçası olmaktadır. İşte o zaman ben ve benim gibiler ortaya çıkarız , uyarılarda bulunuruz. En acıtıcı olanı yasalarda olup da yukarıda saydığım inançlar nedeniyle uygulanmamasıdır(Sayın Yücel'e katılıyorum)Şimdi hatırlayamadığım bir konuda yine THS'de bir yargıca "yasayı gerçek anlamında uyguladığı" için teşekkür kampanyası düzenlenmişti. Yani her zaman eleştirmiyor takdir de ediyoruz.

İçinde yaşadığımız bu ülkede soymak için girdiği evde bir de kadın varsa tecavüz etmekten çekinmeyen hırsızlar(Dün 94 yaşındaki bir kadına tecavüz edildi), "Ağız'a parmak sokmanın, kişiler giyinik olduğu için tecavüz sayılmayacağını" savunan avukatlar( ki avukatın görevi diye mazur görebilirim)var. Yargıçlara güveniyorum, bunun devam etmesini de istiyorum. Eğer bir yargıç avukatın bu savunmasını kabul eder de indirim uygularsa, kadın olarak susmamı nasıl bekleyebilirsiniz?

Daha yazacak çok şey var, sabrınızı zorlamak istemiyorum. Saygılar.