Mesajı Okuyun
Old 10-06-2019, 13:07   #1
üye54797

Varsayılan belediyenin suç kapsamında mühürleme yapması

bir konu hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.

müvekkil kaçak bir şekilde alkol üretip satımı yapan bir zat-ı muhterem. kaçak alkolü ürettiği yer ise oturduğu apartmanın kazan dairesi ve kileri olarak kullanılan oda.
müvekkil suç kapsamında bir şekilde yakalanıyor. daha sonra üretim yerini vs her şeyi itiraf ediyor ve savcılık depoda arama kararı veriyor. arama kararından sonra depoda suça ilişkin eşyalara vs el konuluyor.
el koyma işleminden sonra ise belediye geliyor ve depoyu mühürlüyor. yaklaşık 5 aydır mühür orada duruyor ve depoya apartmanda oturan diğer kişiler vs hiç kimse giremiyor. belediyenin türk ceza kanununa giren bir suç kapsamında şuçun işlendiği yer bakımından mühürleme işlemi gerçekleştirmeye yetkisi var mı? şahsen ben aradım ancak böyle bir mevzuat hükmü bulamadım.

merak ettiğim şey ise şu ; belediye'nin türk ceza kanununa giren bir suç bakımından, bu tarz bir durumda mühürleme işlemi gerçekleştirmek gibi bir yetkisi var mı? epey araştırdım ancak ne mevzuatta ne de başka bir yerde belediyeye mühürleme yetkisi veren bir düzenleme ile karşılaşamadım. bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

ikinci olarak ise diyelim ki yetkisi var; suçun işlendiği yer bir apartmanın depo olarak kullanılan kısmı. bir sürü kişi tarafından depo kiler ve kazan dairesi olarak kullanılıyor. elkoyma işlemi esnasında depo suç eşyalarından tamamen arındırılmış. ancak belediye gelip mühürleme yapıyor ve 5 aydır mühür duruyor. haliyle kimse de depoya ve kazan dairesinde giremiyor. yetkisi var kabul edilse dahi bu tarz bir durumda belediyenin mührü kaldırması gerekmez mi? gerekir derseniz bunun için nasıl bir başvuru yapmak gerekir? ceza davasının görüldüğü mahkemeye mi yoksa belediyeye mi başvurmalıyız?

saygılarımla.