Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 16:28   #6
Av.Abidin MUTLU

Bende bu konu üzerinde 5-6 ay önce etraflıca çalışmıştım. Dava açmaya hazırlanıyordum ki müvekkil vazgeçti. Neyse. Araştırmalarım neticesinde, bir uzmanın yazısından bir bölümü not etmiştim, ama şimdi ismini hatırlamıyorum. Bu yazıyı aşağıda paylaşıyorum.Ben de tüm şartları taşıyorsa kıdem tazminatının alınabileceğini düşünüyorum. Ancak bazı duyumlarımda, Yargıtay'ın yeni uygulamalarında bu şekilde kıdem tazminatı alınabilmesi için, ayrılmanın emeklilik şartıyla gerçekleşmesi gerektiğini yani, işyerinden ayrılan kişinin başka bir işte artık çalışmaması gerektiği şeklinde şartlar aradığını duydum. Ancak olaya ilişkin yukarıdaki karardan başka karar bulamadım.

Yaşını bekleyenin kıdem tazminatı
Bilindiği üzere, 08.09.1999 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası'yla 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine 5. numaralı bent ilave edilerek işçilere emekli olmadan iki emeklilik şartını yerine getirenler istedikleri takdirde işlerinden ayrılıp Kıdem Tazminatı alma hakkı verilmişti. Bu kanuna göre: İster kadın olsun ister erkek, en az 15 yıldan beri sigortalı olması ve en az 3600 gün sayısını tamamlayanlar, diledikleri zaman SGK'ya başvurup kıdem tazminatı yazısı isteyebilirler. Bu konu pek okuyucumu ilgilendirdiği için tekrar etraflıca yazıyorum.
Mülga 1475 sayılı İş Kanunu'nun yürürlükteki yegâne maddesi olan 'Kıdem Tazminatı' başlıklı 14. maddesine 4447 sayılı Kanun ile eklenen 5. bendine göre, yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış olanlara kendi istekleriyle işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatının ödenebileceği hüküm altına alınmıştır. Bu iki şartı da diğer hak ediş şartlarıyla birlikte tamamlayanlar, işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirler. Diğer bir ifadeyle, söz konusu 14. madde, 506 sayılı Kanun'un geçici 81. maddesinde yazılı yaş şartı hariç, diğer şartları, tamamlayanlara kıdem tazminatı alarak işyerlerinden ayrılma hakkı vermiştir. Bu hükümler itibariyle, ilgili SGK Müdürlüğü, SSK Genel Müdürlüğü'nün 12-99 Ek sayılı Genelgesi gereğince "kıdem tazminatı alabilir" yazısını vermek zorundadır. Bu yazı, SGK'den mutlaka istenmelidir. İşveren, bu madde gereğince ödediği kıdem tazminatını, muhasebe defterlerine gider olarak kaydetmelidir.
Yaşanan uzun bir yargı süreci sonrasında, sigortalıya, mülga 506 sayılı Yasanın halen yürürlükteki geçici 81. maddesinin 4759 sayılı yasa ile değişik (C) bendinde öngörülen yaş şartı dışında en az 15 yıllık sigortalılık ve 3600 gün prim ödeme şartını yerine getirdiğinde, 1475 sayılı yasanın 14. maddesinin 5. bendi gereğince, SGK tarafından kıdem tazminatı yazısı verilmesi gerektiği ilkesi benimsenmiştir. Bu durumda sigortalı, kendi isteğiyle işten ayrıldığı tarih itibarıyla, 506 sayılı Yasa'nın Geçici 81. maddesinin 4759 sayılı yasa ile değişik (C) bendinden öngörülen yaş şartı dışındaki en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartına haiz olduğunda, 1475 sayılı Yasa'nın 14. maddesine 4447 sayılı Yasa'nın 45. maddesiyle eklenen 5. bendi hükmü uyarınca, kıdem tazminatı yazısının verilmesi gerektiği uygulaması yapılmaktadır.
Öyleyse hemen söyleyelim, kademeli emekliliğe geçiş hükümlerine (506/geçici m.81) tabi bir sigortalı, 15 yıllık sigortalılık süresini, 3600 gün şartını yerine getirdiğinde, yaş şartı dışındaki şartları yerine getirdiğini belirttiği yazısıyla ilgili SGK Müdürlüğüne başvurarak 'kıdem tazminatı alabilir' yazısı için talepte bulunacak ve SGK'den aldığı bu yazı ile işverenine başvurarak, çalışmakta olduğu şirketten kıdem tazminatını alıp ayrılmak istediğini tebliğ ederek, kıdem süresi için kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilecektir. Bu ödeme yapılmazsa, işverenliği, İş Mahkemesi'nde en yüksek mevduat faizini de isteyerek dava edebilecektir.
Bu açıklamalarımıza göre, a)506 s K m.60 uyarınca, 1-Kadın ya da erkek olsun başkaca bir şart aranmaksınız 7000 gün sayınız varsa, 2-Kadın ya da erkek 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4500 gününüz varsa, b)Aynı Kanun Geçici 81.maddeye göre, 1-Kadın ise 20 ve erkek ise 25 tam yıl sigortalılık süresi ile aynı maddede belirtilen gün sayılarına (5000 ile 7000 prim ödeme gününe) ulaşmış olanlar, 2-İster kadın olsun ister erkek en az 15 yıldan beri sigortalı olması ve en az 3600 gün sayısını tamamlayanlar, diledikleri zaman SGK'na başvurup Kıdem Tazminatı yazısı isteyebilir ve alacakları yazı ile işyerlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirler.