Mesajı Okuyun
Old 12-03-2015, 14:23   #3
Senkron

Alıntı:
Yazan tug.capar
Sayın Meslekdaşlarım,
Hakkında icra takibi başlattığımız yabancı uyruklu kişinin tarafımızdaki mevcut adresine gönderilen ödeme emri adresten taşınması nedeniyle iade dönmüştür. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğünden adres bilgileri istendi. Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından, ilgili yabancı şahsın adresi ve 31.05.2013 sonuna kadar geçerli ikamet izni olduğu cevabı icra dosyasına gönderildi. Yabancılar Şube Müdürlüğünden gelen adrese ödeme emri tebligatını gönderdik ama o da taşınma sebebiyle iade döndü. Şimdi benim sorum şu yönde, Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından gelen cevapta hakkında icra takibi başlattığımız şahsın yurt dışına çıktığı belirtilmemiş (şayet yabancı kişiler ülkeden ayrılmış iseler, Yabancılar Şube Müdürlüğü icra dosyasına gönderdikleri cevapta bu bilgiyi de belirtiyorlar), yani bu şahıs halen Türkiye'de yaşamaktadır. İlgili yabancı şahsa Tebligat Kanunu 35. maddeye göre tebligat yapılmasını icra dairesinden talep ettik, ancak -gerekçesiz olarak- reddedildi. Memur muamelesini şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum ama bu konuyla ilgili olarak Yargıtay kararı bulamadığım için tam olarak emin de olamadım. Tebligat Kanunu uyarınca yabancı şahıslara 35. maddeye göre tebligat yapılamaz veya uygulanmaz şeklinde bir hüküm göremedim. Tebligat Kanunun da ya da başka bir kanun hükmünde bu duruma engel bir hüküm var mıdır? Kısaca yabancı uyruklu bir şahsa 35. maddeye göre tebligat yapılabilinir mi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

1-)Acaba bir Yargıtay Kararı bulabildiniz mi? Bulduysanız aynı durumdayım ben de istifade etmek isterim meslektaşım.

2-) Alacaklı vekili olduğumuz dosya borçlusu yabancı vatandaştır. Dosyaya takip açarken borçluya aitikametgah ilmuhaberi sunduk bunun içeriğinde;

''....ilmuhaberdeki bilgilerin doğru olduğunu ve tarafıma yapılacak herhangi bir kanuni tebligatı bu adreste kabul edeceğimi bildirir ....'' şeklinde beyan var. Mahalle muhtarının imzası var.Biz takip açarken tebligatı bahsi geçen adrese yapmış olsak da iade geldi. Şu anda bu evraka dayanarak tb. km35 'e göre tebligat yapılması gerekmez mi? İcra müdürü olmaz diyor. Nasıl bir yol izlenebilir fikir verirseniz sevinirim.