Mesajı Okuyun
Old 17-07-2008, 22:12   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
1- Temyizi yaptım, bir de derkenar aldım icra dosyasına koydum. Fekk müzekkeresi vermesin diye. Döndüğünde de ihtimale göre dediğinizin aynısını düşünüyorum.
2-satış talebinde masrafları yatırıldığında talebin kabulüne demiyor. Ancak yazılan talimatta masrafların talimat dosyasından karşılanacağı belirtilmiş. Bence bu noktada kanunda boşluk var. Talebin kabulünü satış masraf avansının yatırılmasına bağlaması lazım. Ama bu konu uzar hiç girmeyelim.
3-Talimattan satışı durdurdum. Bu konuda biraz haksızım galiba. Satışın durması, heleki talimattan durması mümkün görünmüyor. Sanırım durumu şöyle özetlemek lazım. Benim yasal olmayan talebime talimat yasal olmayan karar vermiş.
4-Şu geldiğim noktada elimdeki tüm zamanımı geçici aciz vesikası ve iptal davasına kullanıyorum. Araştırmamı bitirdim diyebilirim. Geçici aciz vesikası almam 2-3 ayı bulacaktır diye tahmin ediyorum. Zira biri borçlu adına, diğeri murisinden intikal edecek hissesi olmak üzere dosyada iki taşınmaz haczi var. Borçlu adına olan için zaman kaybetmem diye düşünüyorum ama muristen intikal edecek hissesinin haczi için yarın meslektaşım esas icrasından kıymet takdiri talebinde bulunacak. İİK 121 veya veraset için yetki vereyim düşüncesi ile red kararı vermesinden endişe ediyorum. Bu durumda iş çok uzar. Sorum şu: İptal davasını hemen açıp tedbir veya ihtiyat-i haciz istesem, davanın kabulünde hiçbir engel görmüyorum ama şu aşamada elimde geçici aciz vesikası olmadığı için hakim ne kadarlık bir süre verir, ben bu vereceği zaman içinde vesikayı yetiştirebilirmiyim, bir iki duruşma belgeli mazeret versem ihtaratlı tebligat yapar mı, yapmaz mı? Doğru olan hemen davayı açıp vesika için oyalamam mı, yoksa nasıl olsa derkenar koydum dosyaya, borçlu fekk müzekkeresini alamaz, dosya yargıtaydan dönünceye kadar benim zamanım var, biraz daha zaman geçsin mi? Ne kadar geç açarsam aciz belgesi almam için hakim o kadar geç süre verecek ve ben zaman kazanacağım. Ne düşünüyorsunuz?
5-İcra cezaya da şikayeti yaptım bile. hayırlısı...
Cevap için yeniden teşekkürler... İyi akşamlar.