Mesajı Okuyun
Old 24-06-2008, 23:50   #1
ali ümit aksu

Varsayılan kesin hüküm adaletsizliği doğurabilir mi?

Üst mahkemelerin,mercilerin yükünü azaltmak için hesin hüküm konusuna gidiliyor.Üst mahkemelerin yükünün azaltılmasını hepimiz dileriz.Bunalmayan mahkeme daha doğru karar verir.Ama burada şu sorunlar olabilir mi;
1-denetimin olmayışı bazan keyfiliğe varabilir mi?
2-İş,hakimin kalitesine ve adalete bağlılığına kalıyor. Ya öyle değilse?Hakim de bir insandır.İnsan,hakim olunca ,insanüstü hale gelmediğine göre?
3-Kanun yararına bozma olayı gerektiği şekilde işliyor mu?İşleyeceğinin bir garantisi var mı?Belki yanılıyorum ama ,mesela takipsizlik kararları devamlı onanıyor gibi geliyor bana.Bir kanun yararına bozma talebinin de 'kanun yararına bozmanın,biten davaya yararı olmayacağı' Gerekçesiyle kabul edilmediğini gördüm.(Hukuk)Halbuki biten davada görevsizliğe karar verilmiş.Yani kesin hüküm adaletsizliğine karşı çabuk ve etkili koruma var mı?
4-kESİN HÜKÜMDE,MESELA İDARİ PARA CEZASININ ALT SINIRINA GÖRE KARAR VERMEK,ARTIRMANIN GEREKÇESİNİ AÇIKLAMAK GEREKTİĞİ HALDE,GEREKÇESİZ OLARAK İDARİ PARA CEZASININ KESİNLİK ÜST SINIRINDA CEZA VERİLDİĞİNİ GÖRDÜM.Bakanlık buna kanun yararına bozma talebinde bulunmayıp isteği reddetti.
Bu konularda değerli üyelerin görüşlerini almak benim için çok yararlı olacaktır.İlgileneceklere şimdiden teşekkür eder,sağlık,mutluluk ve başarılar dilerim. Saygılarımla. Ali Ümit Aksu