Mesajı Okuyun
Old 30-11-2007, 12:46   #91
Av.Mehmet Saim Dikici

Bazen kafalarımız karışabiliyor. Adalet, dürüstlük ve sonuçları bu ülkede kafaları karıştırabiliyor.

Bir olay ve ahlak, erdem, iyi niyet, kötü niyet, adalet vs..

Dün sabah arabamı yıkatmak için her zaman gittiğim oto yıkamaya gittim. Arabamı, araba yıkayan çocuklara teslim ettim. Küçük bir bekleme odası var orada çay-kahve,gazete vs var, bekliyorsunuz. Yine ödemeyi orada fiş karşılığı yapıyorsunuz.

İç-Dış yıkama dedim. Adam, küsüratlı bir tutar istedi. Tamam dedim verdim. Bozuk yok mu dedi? Yok dedim. Para üstünü hep demir parayla ödedi. (Bozuk paralara da neden demir diyoruz anlayabilmiş değilim ama, basbayağı bunlar demirden başka bir maden neyse konumuz bu değil!)

Saymadım para üstünü, elimde tutuyordum. Derken can sıkıntısından duvara gözüm ilişti. Fiyat Lİstesi yazıyordu. Bir baktım benim arabanın iç dış yıkaması bana söylediğinden 2 YTL daha fazlaymış. Allah Allah dedim. Adama dedim ki siz galiba benden 2 YTL eksik aldınız. Fiyat değişmiş sanırım dedim. ve elimdeki paranın daha bozuk olanlarından 2 YTL yi seçip vermek istedim. Bir baktım ki amcam bana zaten 1 YTL eksik vermiş. ) Bakın ama siz bana zaten 1 YTL eksik vermişsiniz. Buyrun bu verdiğiniz eksikle beraber 1 YTL daha verirsem sizinle ödeşmiş oluyoruz.

Adam, yok olmaz siz 2 YTL vereceksiniz...dedi.

Yahu sen eksik vermişsin zaten. Para burada. Bir yere de koymadım, kimseye para vermedim. Düşmedi...

Hayat bir tuhaf.

Dürüstlük yapıp, adama eksik aldınız derken. Adamınj aslında size 1 YTL kazık attığını, parayı iç ettiğini fark ediyorsunuz. BU defa o 1 YTL daha istiyor... )))

Beni çok cimri sanmayın lütfen. Olay para tutarı değil. Ben o parayı bana kazık atmaya çalışan işyerine değil, yıkayanlara vermeyi tercih ederim.

Adalet ne der buna sizce?

Saygılar.