Mesajı Okuyun
Old 12-01-2011, 12:12   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

İLK İZLENİMLERİM:
1-Yeterlik kavramından anlaşılması gerekenlerin yeterince açık olmadığı kanısındayım.
2-Tıbbi müdahaleye onay verebilmek için 24/2/e'ye göre bir başkasına yetki verilebilecek olmasını son derece tehlikeli ve yanlış buluyorum. Kişiye sıkı sıkıya bağlı hakların niteliğine aykırıdır.
3-Onay ehliyeti konusunda çocuklar için getirilen yeni düzenlemeleri olumlu buluyorum, örneğin 15 yaşından büyük ayırt etme gücüne sahip küçüklerin onayı düşük riskli ve standart müdahaleler için yeterli olabilecek. Küçüğün onayının yeterli olmadığı durumlarda dahi küçük mümkün olduğu kadar bilgilendirilecek ve 7 yaşından büyükse tıbbi müdahaleye katılımı sağlanacak.
4-"Hasta Sorumlulukları" bölümünün yasa, yönetmelik yapma tekniğine uygun olmadığı kanısındayım. Saygılı olmak zorundadır gibi bir kuralın koyulmasının hukuksal gerekçesi ne olabilir, zaten bu olağan bir davranış kuralıdır, bunun gibi kuralların yönetmelikte ne aradığını çözemedim. Bu kuralların çoğu bu nitelikte, bu nedenle bu bölümün yeniden düşünülmesi gerektiği kanısındayım.
5-50/ç/4'te yer alan sorumluluklar arasında "uygunsa kan ya da organ bağışında bulunmalıdırlar" ifadesini anlayamadım. Kan ya da organ bağışı nasıl bir sorumluluk olarak yönetmelikte öngörülebilir, hukuksal gerekçesi ne olabilir? Bağış ancak önerilebilir, ancak öneriler yönetmelikte sorumluluk adıyla yer alamaz.