Mesajı Okuyun
Old 09-04-2007, 08:22   #11
lokmantemur

Varsayılan avukatlık kanunu 164. maddesi

Merhaba Arkadaşlar;

maalesef bizim mesleğimizin önemli bir sıkıntısı bence bu...aynı konular başımıza geliyor ve bu konuda bir kanuni düzenleme ile müddeabihin belli bir oranını direk icraya ilam hükmünde koyabilmemizi sağlayacak bir düzenleme getirilmesi yönünde bir çalışma yapmaya zorlamamız lazım.Bu konuda barolarımızında topluca hareket etmesi halinde bunu yapabileceğimize inanıyorum.

Avukatlık ücreti konusunda %10 ila 20 arası diye belirtiyor avukatlık kanunu aşağıdaki metni. Ben ilamsız takip ile %10 üzerinden takip açtım likit asgari ücret üzerinden ama fazlaya ilişkin hakkımıda saklı tuttum.İtiraz geldi tabii şimdi itirazın iptali ve %40 olmadığında alacağın hüküm altına alınmasını talep ettim.Kanun metninide eklice yoluyorum...

Avukatlık KANUNU 164 (Değişik 3. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 4. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır. </IMG> </IMG>