Mesajı Okuyun
Old 13-12-2007, 21:14   #8
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan Güldal
sayın av neşe mülakat kurulunun kimlerden oluştuğuna dikkat ederseniz en önemli değişikliği anlarsınız

Sayın Güldal'ın bu mesajı üzerine kapsamlı olmayan bir araştırma yaptım. Vardığım sonuçları sizinle paylaşmak isterim:

5720 sayılı yasa ile değişiklik yapılmadan önce Hakimler ve Savcılar Kanunu çerçevesinde mülakat kurulunun nasıl teşekkül ettiğini incelersek:

Alıntı:
2802 Sayılı Yasa

Alıntı:
Madde 9 (son) : Adayların yarışma sınavı ve mülâkatı ile 8 inci Maddenin (g) bendinin uygulanmasına ilişkin hususlar yönetmelikte düzenlenir.

Alıntı:
20986 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 09/09/1991 tarihli Adli ve İdari Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülakat Ve Atama Yönetmeliği"

Alıntı:
Mülâkat Kurulu

Madde 27- Mülâkat Kurulu: Müsteşar veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısının Başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri, Personel Genel Müdürlerinden oluşur.

Bu hüküm, 26550 sayılı Resmi Gazete'de de yayınlanmış olan bir değişikliğe uğramıştır:

Alıntı:
ADLÎ VE İDARÎ YARGIDA HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI YAZILI SINAV, MÜLÂKAT VE ATAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Alıntı:

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Mülâkat kurulunun oluşumu

MADDE 27 – Mülâkat Kurulu; Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısı başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürü ile Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sınav için kendi üyeleri arasından belirleyeceği iki üye olmak üzere toplam yedi üyeden oluşur.

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu birer üye bulunması halinde bu üyeler Mülâkat Kurulunda asil üye olarak görevlendirilir.

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu üye sayısı birden fazla ise, Yargıtay kontenjanı için Yargıtay mensupları arasından, Danıştay kontenjanı için Danıştay mensupları arasından; Yargıtay veya Danıştay mensubu üyelerden birinin ya da her ikisinin bulunmaması halinde ise Yönetim Kurulunun diğer üyeleri arasından gizli oyla seçim yapılır.

Son olarak 5720 sayılı yasadaki değişikliği belirtirsek:

Alıntı:
5720 Sayılı Yasa

Alıntı:
MADDE 2 –2802 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin son fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 – 2802 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 9/A maddesi eklenmiştir.

"Yazılı yarışma sınavı ve mülâkatın yapılış şekli"

MADDE 9/A

...

Mülâkat Kurulu; Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısı başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürleri ile Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sınav için kendi üyeleri arasından belirleyeceği iki üye olmak üzere toplam yedi üyeden oluşur.

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu birer üye bulunması halinde bu üyeler Mülâkat Kurulunda asıl üye olarak görevlendirilir.

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu üye sayısı birden fazla ise, Yargıtay kontenjanı için Yargıtay mensupları arasından, Danıştay kontenjanı için Danıştay mensupları arasından; Yargıtay veya Danıştay mensubu üyelerden birinin ya da her ikisinin bulunmaması halinde ise Yönetim Kurulunun diğer üyeleri arasından gizli oyla seçim yapılır.

Genel bir değerlendirme yaparsak:

"2802 sayılı Hakimler Savcılar Kanunu'na göre mülakat kurulunun belirlenmesi, yönetmelikteki hükümler dairesinde olmuştur. Buna göre mülakat kurulu; Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısı başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürü'nden teşekkül etmiştir. Mezkur yönetmelikte 2007 yılında yapılan değişiklikle beş üyeden oluşan mülakat kuruluna iki üye daha eklenmiştir. Buna göre;

Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu birer üye bulunması halinde bu üyeler Mülâkat Kurulunda asil üye olarak görevlendirilecektir.

Şu halde; beş üyeden oluşan mülakat kuruluna Türkiye Adalet Akademisi'nden gelen iki üye daha eklenmiştir. Bu değişiklik 5720 sayılı yasada yapılan değişiklikte de aynen korunmuştur.

Kanımca, mülakat kurulunun önceki beş üyesinin yanına Türkiye Adalet Akademisinden yukarıda nasıl seçileceği belirtilen iki üyenin katılması mülakat kurulunun güvenilirliğini artıracaktır. Zira Türkiye Adalet Akademisi'nden gelecek iki üyenin Yargıtay ve Danıştay mensubu olması, mülakat kurulunun siyasi yapısını biraz olsun kıracaktır.

Şunu söylemem gerekir ki; 5720 sayılı Hakimler Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören kanun ile mülakat kurulu yepyeni ve bambaşka bir yapıya kavuşturulmamıştır. Mülakat kurulu zaten önceki yasal düzenlemeler çerçevesinde de siyasal bir niteliği haizdi. Hatta 2007 yılında yapılan değişiklikler neticesinde Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de mülakat kurulunda yer alabilmesi, biraz olsun denge unsuru teşkil edecektir. Tüm bunların yanında mülakat kurulunun mevcut yapısının tam bağımsız ve güvenilir olduğunu da söylemek elbette mümkün değildir. Zaten tartışmış olduğumuz husus da bu değildir. Tartışmış olduğumuz husus, son yasa değişikliği ile mülakat kuruluna siyasi bir nitelik kazandırılıp kazandırılmadığıdır.

Son söz olarak söylemeliyim ki; 5720 sayılı yasaya getireceğimiz eleştiri:

"Neden mülakat kurulunun yapısını siyasallaştırdınız" olmamalı ve fakat:

"Neden siyasi niteliği haiz olan mülakat kurulunun yapısını daha bağımsız ve güvenilir hale getirmediniz"

olmalıdır."

Saygılarımla.