Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 20:36   #1
alper

Varsayılan Kira Sözleşmeleri Yapılırken İki Taraf Arasında Belirlenen Artış Oranının İlk Yıl Bağ

Sayın Yetkililer,
Kasım 1998 yılında yapmış olduğum kira sözleşmesinde artış oranı % 85 olarak belirlenmişti. Kasım 1999 yılında kira artışını bu maddeye göre yaptım. Kasım 2000 yılı artışını ise Hükümetimizin belirlediği % 25 oranında yaptım. Kasım 2001 yılında ise emsal daire, semt kira bedellerini gözönüne alarak % 14 olarak yaptım.Forumunuza gelen mesajlara verdiğiniz cevaplardan edindiğim bilgiye göre kira sözleşmeleri yapılırken iki taraf arasında belirlenen artış oranının ilk yıl bağlayıcı tarafı var. Sorularıma gelecek olursak;
1. Sözkonusu artış oranının ilk yıl bağlayıcı olması ile ilgili bir Kanun, Kararname, Genelge, Tüzük veya Yargıtay Kararı varmıdır? Sözkonusu Karar var ise tarih numarası nedir?

2. Yanlış hatırlamıyorsam yıllar önce Yargıtay, Kira sözleşmeleri yapılırken alınan tahliye taahhütnameleri ile ilgili Kiracının sözleşme yapılırken her koşula evet demek zorunda olması sebebiyle kiracıların vermiş oldukları bu taahhütnamelerin hükmü yok şeklinde bir karar almıştı. Olayı yukarıdaki konuya çevirdiğimizde kira sözleşmesi yapılırken kiracılar kiraya verenin sözleşmeye yazdıkları artış oranını kabul edemeselerde o an için kabul etmek zorunda kalıyorlar. Yargıtay veya diğer mahkemelerimizin bu konuda almış olduğu bir Karar varmıdır?

3. Kiranın artırılması ile ilgili açılan davalarda Sulh Hukuk Mahkemelerimiz karar verirken iki yıl içinde ülkemizin yaşadığı ekonomik krizleri ve emsal kira bedellerini dikkate alıyormu ? Yoksa tarafları hiç dinlemeden dört yıl önce yapılmış kira sözleşmesine göre kiracının % 85 artırmasına mı karar veriyor?

4. Bu tür davalarda tarafıma dava açılmış bir kiracı olarak Mahkemeye ne tür belgeler sunabilirim.

Bu ayın 30.da davam olması sebebiyle acil yanıt verirseniz sevinirim.
Şimdiden ilginize ve cevabınıza teşekkür eder.

Saygılarımı sunarım.

23-01-2002 14:47:15