Mesajı Okuyun
Old 19-03-2012, 10:39   #1
Özgül04

Varsayılan Uzman Öğretmenlik kadrosu talep edilebilir mi?

13.05.2005 tarih ve 25905 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin sınavdan muaf olan adayların başvurularında aranacak şartlar başlıklı9. maddesinde ''Alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans veya doktora öğrenimini tamamlayanlar, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavından muaftır'' demektedir.
Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından YÖK'e yazılan 20.10.2011 tarih ve 70526 sayılı yazı ile kariyere yönelik yapılan tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans programlarının eşdeğer olup olmadığı sorulmuştur. YÖK tarafından verilen 23.11.2011 tarih ve 050015 sayılı cevabı yazıda Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programı ile kariyere yönelik Tezli Yüksek Lisans programları aynı kapsamda değerlendirilir. demiştir.
Bu durumda tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler tarafından ynetmeliğin ilgili maddesinin ''tezli yüksek lisans'' şartının iptalini ve uzman öğretmenlik sertifikasının verilmesi talebi hakkında yorum ve yardımlarınıza ihtiyacım var. Saygılar