Mesajı Okuyun
Old 23-12-2005, 10:52   #7
Burhan Sezer

Değerli üstadlar ve ziyaretçiler.
Benim de mağdur olduğum bir olayı sizlerle paylaşmak isterim. İkamet ettiğim şehirden 200 km. uzaktaki bir şehirde açacağım ortaklığın giderilmesi davası için, o şehirden 30 km. mesafede görev yapan, arkadaşımın önerdiği bir avukatı vekil tayin attim. Talep ettiği ücreti pazarlıksız kabul adip %75 ini peşin ödedim.
İlk duruşmaya avukatım katıldı. Bir kaç gün sonra ayağından sakatlandı ve ayağı alçıya alındığı için yürümesi uzun süre mümkün olmayacaktı. Durumu bana bildirince ikinci duruşmaya ben gidip katıldım. Ayağı, alçıda uzun süre kalacağından, kendisinden beklentim haliyle bir meslektaşını vekil tayin etmesi idi. Fakat bu konuda hiç bir teşebbüsü ve niyeti olmadı. 3. ve 4, duruşmalara da girip sabırla bekledim. "İyileşmek üzere" olduğunu bildiriyordu. Sıradaki ilk duruşmaya katılabileceğini söyledi. Arabamla gelip, kendisini benim götürebileceğimi söyledim. Anlaştık. Fakat duruşma günü sabahı telefon ederek gelemiyeceğini söyledi. O anda anladım ki bu davayı ben tamamlayacaktım. Bir seneyi aşan bir dava süreci, benim gerek duruşma, gerek keşifler için 13 defa o şehire gidip gelmem hali ile avukatlık ücretinin 3 katına patladı. Neticede davayı sonuçlandırdım. Mahkeme, benim avukata ödediğim ücretin yarısı kadar bir ücreti de avukatlık ücreti olarak kendisine ödedi. Kendisinden hiç olmazsa mahkemenin tespit ettiği ücreti iade edebillir diye bekledim Fakat maalesef böyle bir düşüncesini iletmedi. Ben aradım. "Böyle bir şey düşünüp düşünmediğini" sordum. Öyle bir cevap verdi ki neredeyse borçlu çıkacaktım. "Bu dava için aldığı ücret hatır ücreti" imiş. Avukat ile ilk görüşmemizden önce, bu ücretin hiç de hatır ücreti olmadığnı, gerek Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinden gerek rayiç ücret araştırmamdan tespit etmiştim. Benim mesleğim de avukatlık gibi serbest meslek faaliyetidir. Bu konuda hassas davrandığım için pazarlık dahi etmemiştim.
Avukata ödenen ücret, avukatın verdiği emeğin karşılığıdır. Buna hiç itirazım olamaz. Bana göre her meslekte "Emeksiz nimet, nimetsiz emek olamaz."
Bu olayımda emek var mıdır? Nimet hak edilmiş midir?
Saygılarımla.