Mesajı Okuyun
Old 11-03-2008, 02:41   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Re'sen yemin teklifi İhsas-ı rey olabilir mi ?

Sayın arkadaşlar;

Öncelikle tümünü okumadan yanıta başladığım için özür dilerim. Yanılgılarım olabilir ama konuyu az çok biliyorum.

Benim farklı önerilerim var:

Öncelikle Anayasa Mahkemesi'nden başlamak üzere Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay'ı özelleştirelim.

Böylece hem devleti gereksiz bir yükten kurtarırız, hem de önemli bir gelir sağlarız. Bunlar zaten bütçeye hiç bir katkısı olmayan sürekli zarar eden kuruluşlar.

Böylelikle hem bu yüksek maaş alan hakimlerin yükü devletin sırtından kalkar hem de devlet böyle küçük dertlerle uğraşmaz.

Hele hele yargı sisteminin bütçeye getirdiği %1 lik pay çok büyük. Yargı sistemi toplumun %1 ini ilgilendirmiyor ki.

ne %1, %01 bile değil. Hele bir de vergi ödeyip yararlananları düşünürseniz %001.

Bunlar nasıl ifadeler, nasıl gerekçeler?

%1 büyük pay.

Dediğim gibi özelleştirelim, az masrafla DAHA ADİL yargıya ulaşırız.

Burada kuşkusuz ki bir sorun çıkacak.

Rekabet kurulu hemen devreye girer; olmaz yüksek yargı organlarının hepsinin tek elde olması rekabete aykırı olur, bu nedenle ayrı holdinglere verelim diyebilir.

Neyse özellerştirme aşamasında bunu büyüklerimiz düşünür.

İkinci sorun Yüksek yargı organlarının özelleştirilmesinden sonra yerel mahkemelerin özelleştirilmesinde ortaya çıkacaktır.

Burada benim önerim İdare mahkemelerinin Danıştay'ın özelleşmesinde söz sahibi olan kuruluş dışındaki kuruluşlara dağıtılmasına özen gösterilmesidir. Aynı tavır diğer kurumlarda da sergilenmelidir. Böylelikle tekelleşmenin önüne geçildiği gibi yerel yargı organlarının üst mahkemelere bağımlılığı da azaltılarak veya engellenerek daha bağımsız bir yargı yapılanması sağlanabilir.

Fıttırmak üzereyim şimdilik bu kadar yazabildim

sanırım daha sonra devam ederim