Mesajı Okuyun
Old 22-12-2009, 10:59   #3
Admin

Bir muhasebeci (veya herhangi bir vatandaş) "benim her ay düzenli yapılması gereken bazı hukuki işlerim ve işlemlerim oluyor ama avukat ücretinden kurtulmak istiyorum, kendim yapmamı önerir misiniz?" dese cevabınız ne olur?

Her vatandaş kendi hukuki işlerini kendi takip edebileceği gibi, kendi vergi işlerini de kendi takip edebilir elbette. Ancak hukuki konuların hukukçu olmayanlar için karışıklığı ve yanlış adımların ağır ve geri dönüşü güç (veya imkansız) sonuçları olduğu gibi, vergiye ilişkin konuların da aynı yönleri var.

Eğer vergi mevzuatını yakından takip ediyorsanız, kendi vergi işlerinizi de kendiniz takip etmeyi deneyebilirsiniz. Aylık beyannemeleri hazırlamak/vermek vs. çok karışık işler değil. Ancak karışık ve tehlikeli olan vergi mevzuatının geneli, sürekli değişen yapısı, değişikliklerin kanun bazında takibi dahi güçken, çoğu değişikliğin bir de idarenin tebliğleri ile yapılması ve en önemlisi de cezalarının ağırlığı. Dolayısıyla bu mevzuatı yakından takip etmiyorsanız, kendi vergi işlerinizi de kendinizin yapmasını önermem, zira emin olun astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

Belki küçük kasaba ve şehirlerde mükellefler ile vergi dairelerinin yakın çalışma ve memurlardan yardım alma imkanı olan durumlarda bu katlanılabilecek bir risktir, ancak büyük şehirlerde vergi dairelerinde değil size yardımcı olup önemli hatırlatmalarda bulunacak, yüzünüze dahi bakacak bir memur bulmak zor olduğundan, büyük şehirlerde hiç önermem.

Örnek: Herşeyi öğrenip, tarihine göre beyannemelerinizi güzel güzel verirken, idare o seneye özgü bir tebliğ çıkarıp X konusunda Y tarihine kadar bir ek beyanname verilmesini isterse (ki nedendir bilinmez sık sık yapıyorlar!), bu bilgiyi öğreneceğiniz bir kaynak olması gerek. Zira idare bu tip bir uygulama getirdiğinde, bu işlemi süresinde yapmamanın cezası da genellikle 2-3 asgari ücret veya 2-3 milyar gibi bir rakam oluyor. Takdir edersiniz ki riskine girilecek bir rakam değil.

Bu nedenle bence muhasebeci tutmanın da ötesinde, ÇOK İYİ bir muhasebeci tutmak sadece avukatlar için değil, tüm serbest çalışanlar için bir zorunluluk.