Mesajı Okuyun
Old 22-07-2009, 21:15   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın sarissa,

Yani taraflarca işbu belirttiğiniz

kaydı imzalanmamıştır.
O halde üstad Dikici ye katılıyorum (ben bunu çok sık yapmaya başladım); bono, “teminat” olduğundan değil “infisahi şart” a bağlanması sebebiyle geçersizdir. Sayın Salbaş ın da dediği gibi taraflar arasındaki araba alım-satımı resmi şekilde akit yapılmamakla geçersizdir. Geçersiz sözleşmelerde taraflar aldıklarını sebepsiz zenginleşme hükümleri uyarınca birbirlerine iade ile mükellef olduğundan kaydı kendi üzerine olmayan aracı geçersiz şekilde satan ve müvekkilinizden arabanın bedelini alan kişi işbu aldığı bedeli müvekkilinize iade edecektir; senedi bu davada delil olarak kullanabilirsiniz. Araç satışı geçersiz olduğundan müvekkiliniz bedeli ödemesi tarihinden itibaren işleyen faizi de talep edemez (diye düşünüyorum).
Fakat; bu kayıt şayet taraflarca imzalanmış olsa idi o halde de "garanti sözleşmesi" nin söz konusu olacağını da belirtmek isterim

Saygılarımla…

Üstad,

Bir de şu ihtimali ele almak lazım gelir diye düşünüyorum: Senet alınması, tek başına araç satış bedelinin alıcı tarafından satıcıya ödendiğine delil teşkil eder mi?

Belki de alıcı henüz satış bedelini ödemedi, belki satış konusunda mutabakata vardılar ve senedi de satıştan vazgeçerse diye pey akçesi olarak yahut cezai şart olarak aldı... Olamaz mı?