Mesajı Okuyun
Old 05-03-2008, 00:12   #46
Kemal Yıldırım

Ben de evet dedim. Hatta, başka bir forumda hukuk fakültelerinde gereksiz görülen dersler arasında Türkçe ya da Türk Dili dersini görünce hayretler içinde kaldım. Yine orada da seçimlik ders olmasından öte zorunlu olması gerektiğini söyledim.

Resmi yazışmalarda olsun günlük yazışmalarda olsun Türkçeyi elimden geldiğince düzgün kullanmaya, imla ve yazım kurallarına uymaya çalışıyorum.

Öyle dilekçeler okudum ki, okurken utandım. Yine bu sitede öyle cümleler gördüm ki, sürekli bunun sebebi ne diye sordum kendime. Sayın Admin'i n sorduğu soruyu ben daha önce kendime sordum. Acaba bilgisizlik mi yoksa ilgisizlik mi? Sanırım her ikisi de:

Biraz bilgisizlik. Çünkü bilen insan, bildiği ancak dikkat etmediği imla ve yazım kuralları nedeniyle kurduğu cümlelerin bazen anlaşılmaz olacağının, bazen kastedilenden çok farklı anlamlar çıkacağının bilincinde olur ve bunlara dikkat eder.

Biraz da ilgisizlik. Çünkü, gördüğüm ve bildiğim kadarıyla yapılan yanlışları uyardığım halde ya hiç tepki gelmedi ya da beklenmeyen tepkiler verildi.

Bilmiyorsanız öğreniniz. Biliyorsanız kurallara uymaya azami özeni gösteriniz!

Eğer bir yanlışım varsa, uyarılmayı bekleyen saygılarımla...