Mesajı Okuyun
Old 06-02-2008, 08:08   #40
lale ayhan

Ben hem "Evet", hem de "Yalnızca zorunlu Türkçe dersi yetmez" diyenlerdenim. Sevgili meslektaşlarım, Avukatların işi yalnızca düzgün ve anlaşılır dilekçe yazmak değildir. Dilin pratikte kullanımı da en az yazı dilinin kullanımı kadar önemlidir. Bu nedenle hukuk fakültelerinde Türkçe dersinin zorunlu olmasıyla yetinilmemeli, ayrıca diksiyon dersi de verilmeli, ya da Türkçe dersinde müfredatın bir bölümü buna ayrımlalıdır. Kimi avukat çok iyi yazar, yazıları gerçekten anlaşılır, etkileyici, ikna edicidir. Ancak aynı avukat duruşmada ağzını açtığı anda yazılı savunmasını yerle bir ettiği de görülmeiş bir durum değildir. Kaldı ki, bırakın meslekleri her şeyden önce kendi dilimizi iyi ve güzel yazma, doğru konuşma bilinci adına bunu yapmamız gerektiğine inanıyorum. Günümüzde yabancı dil kurslarına harcanan paraların haddi hesabı yok. Bugün adliyeye giderken, kafanızı kaldırıp, bulunduğunuz şehrin merkezinde ki işlek bir caddeye dikkatlice bakın. Sayın bakalım, kaç tane yabancı dil kursu göreceksiniz? İnsanlar henüz kendi dillerini bile doğru şekilde konuşamaktan acizken başka dilleri öğrenmeye çalışıyorlar. İngilizce konuşma kurslarına milyonlarca lira verip, bir de saatlerini, günlerini buna ayırırlarken, diksiyon kursuna giden kaç tane insan var etrafınızda dönüp bir bakın lütfen. Bunun tehlikesini görebiliyor musunuz? Bu şu demektir; Eğer biz kendi dilimizi tam anlamıyla öğrenmeden, konuşamadan başka dilleri öğrenip konuşmaya çalışırsak, dilimiz yabancı dillerin etkisine karşı savunmasız hale getirmiş oluruz. Bu nedenle önce anadilimizi doğru yazmayı ve konuşmayı öğrenmemiz gerekir. Bunun için, sadece evet demekle kalmıyor, zorunlu Türkçe dersinin yanında, diksiyon dersinin de zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum