Mesajı Okuyun
Old 25-05-2003, 15:19   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sözde ailenin iç işleyişine devlet karışmasın mantığıyla tasarıdan çıkarılan "aile içi tecavüzle başlayp" eşler arasındaki her türlü haksız müdahaleden şikayeti yasal olarak olanaksızlaştırmaya çalışan anlayış, nasıl olur da aile ilişkisi sona ermiş bireyleri, çocukları aracılığıyla ve üstüne üstlük kötü hal vb. gibi seçeneklerle değil de, yeniden evlenme ve başka yere taşınma gibi durumlarda müdahalede haklı görebilir? Re'sen de üstelik.. Velayet kendisinde olan tarafın seyahat ve kendine ikametgah seçme özgürlüğü??? Yeniden evlenme özgürlüğü?? Çalışma özgürlüğü?? Bence anayasaca teminat altına alınmış temel hak ve özgürlükleri de örseleyecek bir madde. Ama yaygın inanışa, kabul gören , yeniden oluşması hayal edilen türkiye anlayısına göre, kadın zaten çalışmaz, diyelim ki kadın yüksek bir maaşla 500 km ötede bir şehirde iyi bir işe başlayacak, tedirgin olacak, babadan uzaklaşıyorum, ortaya çıkan bu "yeni olguya" ben sebebiyet veriyorum, gidersem velayet hakkım riske girebilir.. mi olacaktır, ki bu madde metniyle mümkün görünüyor..
Çocuk ve baba, ya da çocuk ve anne de ailedir. Maddeyi yeni gördüm, kızdım çok ve çok şaşırdım