Mesajı Okuyun
Old 25-05-2003, 15:09   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Maddede geçem ölümü anlıyorum da, "başkasıyla evlenme" ve "başka bir yere gitme" üzerine gereken önlemlerin(!!) alınması ne demek ben de anlayamadım.. Velayeti üstlenen, talep eden taraf, genel anlamda bakarsak hiç olmazsa bakış ve anlayış açısından yeterince sorumludur diye düşünüyorum. Birlikte yaşayan çocuk ve velisi, zaten bir ailedir, düşünün ki velayeti alan anne çocuğuyla birlikte Ankara da yaşıyor, baba ise İzmir de yaşıyor, anne yeniden "başkasıyla" evleniyor ve üstüne üstlük bir de "başka yere gidiyor", e bu durumda maddeyi okuyan herhangi bir hakimin bırakın eski eşin şikayet başvurusunu, "re'sen kendisini önlem almak zorunda hissetmemesi bile " olanaksız sanki. Bir de çoc uğumu göremezsem ne olacak diye salt anneyi taciz kasıtlı şikayetçi olacak babaları düşünün. Kanımca hedeflenen gayeden uzak, tamamen keyfiliğe ve tarafları yıpratmaya neden olabilecek bir madde. Boşanma davası acarak eşlerinden ayrılan anne kadınların, bu maddenin varlığından haberdarlık yaygınlaştıkça eski kocalar tarafından yıpratılmasına , bir koz olarak kullanılmasına yol açabilecek denli de tehlikeli bir madde. Feminizm duygularımda yoğunluk yoktur ama kadın hakları savunucusu olarak ortaya çıkan kadın hukukçular, yasa tasarısını tartışan feminist gruplar neredeysi ve neden hiç seslerini bu madde araclığıyla duymadık sahiden??