Mesajı Okuyun
Old 13-02-2009, 15:45   #20
ozgursevingul

Olumlu meslek kurası

ben askerliğimi ankara jandarma okullarında hukuk derslerinde öğretmen olarak yaptım. süperdi. korgenaralle rakı bile içtim. ortam superdi. pırıl pırıl subaylardı bir kere bile emretmediler. çoğuda hukuk mezunuydu. harp okulu mezunu olanlarda super insanlardı. orada tanıdığım tek kötü insanlar benim gibi yedek subay olan 6s lilerdi. ordu hakkındaki düşüncelerim olumlu yonde değişti. hatta şöyle diyebilirim; şu an çağırsınlar koşa koşa giderim.

ama boyle yerler düşebilmeniz için ilk önce meslek kurasına dahil olmanız gerek. bunun içinde şunlar gerekli. yeni mezun olmamanız gerekli (kardeşimle aynı dönemde gittik, o yeni mezundu ve hakkari dağ komandoya gitti), sınavda yedek subaylığı tercih etmeniz gerekli, levazım sınıfını seçmelisiniz. yüksek lisans ve doktora yapanların şansı %99dur. hatta meslek kurasındada en iyi yerlere düşme ihtimali vardır.

meslek kurasının avantajları: eğitimleri 18 gündür ve istanbul küçükyalıdadır. okumuş insanların gelmesidir. diğerleri 3 ay acemilik yaptığı için siz onlardan 3 ay once teğmen olursunuz. gittiğiniz yerlerde sadece mesleğiniz ile ilgili çalışırsınız. elit yerler gidersiniz. çekeceğiniz kuralar %80 batıdır.

avukatların genelde giitiği 2 sınıf vardır hukuçu ve avukat kurası. avukat kurasına dahil olanlar genelde askeri hakim olurlar 2.500 min. maaş alırlar, hakim ve savcıların tüm özlük haklarına sahip olurlar. direkt korgenerale bağlıdırlar ve emir almazlar. ama ankarada 15 gün ek eğitim alırlar.

hukukçu kurası ise 2 ye ayrılır yüksek lisans ve doktora yapanlarki bunlar genelde askerliğin yapılabileceği en iyi yer olan askeri okullarda hoca veya ders sorumlusu olarak yaparlar. yeni mezun hukukçularda fena yerlere düşmezler.

avukatlık belgesini ibraz etmezseniz hukukçu ibraz edersiniz avukat kurasına girersiniz. tavsiyem yanınızda avukatlık belgesini bulundurun. eğer hukukçu kurasında (kura yerleri 1 gun onceden açıklanır) iyi yerler yoksa belgeyi ibraz ederek avukat kurasına dahil olabilirsiniz.