Mesajı Okuyun
Old 04-02-2009, 00:04   #14
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Tiocfaidh
Henüz 1,5 ay önce terhis olmuş ve yedek kütüğüne kayıt olmuş eski bir subay olarak bu konudaki en güncel bilgiler bendedir sanırım.

Öncelikle adayın kısa ya da uzun dönem tercihlerinin pek(hatta hiç) bir öneme sahip olmadığını belirtmeliyim. Ordu kendi bünyesinde sorumluluk taşıyacak ve branş olarak ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim görmüş nitelikli kişileri almak isterse bu kişileri her türlü alır. Siz de gerek almış olduğunuz eğitim, gerek diğer donanımlarınız itibariyle bu sınıf içinde yer almaktaysanız formda 'kısa dönem' işaretlemeniz pek de işe yaramaz. Aynı şekilde, üniversite enflasyonunun yaşandığı ve lisans eğitiminin vasat bir norm olarak kabul gördüğü bugünün şartlarında orduya katkı sağlayabilecek bir aday olarak görülmezseniz 'uzun dönem' işaretlemenize rağmen kısa dönem askerlik yapmanız kuvvetle olasıdır.

Şimdi gelelim hukuk fakültesi diplomasının ordu nazarında arz ettiği önem ve bu diplomaya duyulan ihtiyaç durumuna;

Hukuk fakültesi mezunları küçük istisnalar dışında personel sınıfına seçilir ve 3 aylık acemilik eğitiminin ardından çektikleri kura sonucu atandıkları birliklere gönderilir. Bu sınıfta yer alan yedek subaylar genel olarak küçük yerleşim merkezlerindeki askerlik şubelerinde başkan veya büyük merkezlerdeki askerlik şubelerinde kısım amiri olarak görev alırlar. Bu sınıf genel olarak hukuk fakültesi mezunlarından yükümlü seçer, zira ikmal, maliye, personel gibi konulara aldığı eğitim gereği kısmen de olsa vakıf olan ortalama bir hukuk fakültesi mezunu 3 aylık eğitim sonucu çok iyi olmasa bile sorumluluk alabilecek olgunluğa gelebilmektedir. Ayrıca hazine avukatlarının bulunmadığı küçük yerleşim merkezlerinde askerlik şube başkanlarının Milli Savunma Bakanlığı'nı mahkemelerde temsil etmesi de bu sınıfta hukukçulara öncelik tanınmasına önemli bir etkendir.

Personel sınıfının dışında diğer üyelerin bahsettiği meslek kurasına seçilme(güncel tabir kullanmak gerekirse "meslek kurası" kalktı aslında) durumu da vardır. Ancak son iki yıldır uygulamada olan yeni sistemle birlikte ikmal-maliye okulu direkt olarak mesleklerini icra edecek yükümlüleri almaktadır. Yedek subay adaylarının sevk işlemleri direkt olarak bu okula yapıldığı için de 'meslek kurası çekme' adındaki uygulama bugün devam etmemektedir. Meslek icra edecek yükümlüler aldıkları 18 günlük temel eğitimin ardından kura ile atanır ve mesleklerini icra etmek üzere birliklerine sevk edilirler. İkmal-maliye okuluna giren hukukçular askeri mahkemelerde askeri hakim-savcı ve disiplin subayı olarak görev alırlar. Uzmanlık gerektirdiği için çoğunlukla yüksek lisans, hatta doktora düzeyinde akademik eğitim almış kişiler bu sınıf için tercih edilmektedir. Daha eski dönemlerde sadece avukatlık ruhsatı ordu'da hukuk mesleğini icra etmek(o zamanki adıyla meslek kurası çekmek) için yeterli görülmüştür ancak günümüzün mezun enflasyonu yaşanan şartlarında sadece avukatlık ruhsatı ile bu sınıfa seçilmeniz çok düşük bir ihtimal(benim askerlik dönemimde bu şekildeydi).

Kısa ve uzun dönem askerlik konusuna yeniden dönecek olursak; hem personel, hem de ikmal sınıflarında hukuk fakültesi mezunlarına azımsanmayacak bir ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulursa uzun dönem askerlik yapmanız olasıdır. Sevk olacağınız dönemde uzun dönem askerlik yapmak isteyecek ve temiz arşiv kayıtlarına sahip yükümlü sayısı bu ihtiyacı karşılama konusunda yeterli olursa kısa dönem tercihiniz kabul görebilir(ki benim dönemimde bu şekildeydi, kısa dönem isteyen hukuk fakültesi mezunlarının %85 civarı, uzun dönem askerlik isteyenlerin ise %80 civarı tercihlerine uygun askerlik yapmışlardı). Yukarıda bahsettiğim, tercihinizin anlam ifade etmeyeceği durum ise örneğin İngiltere'nin Nothingham kentinde yüksek lisans, Fransa'nın Strasbourg kentinde doktora yapmış ve iki yabancı dili çok iyi düzeyde bilen bir yükümlü olmanız durumda söz konusu olabilir. Bu durumda kısa dönem tercihinde bulunsanız dahi ordu sizi bir şekilde subay olarak kullanmak isteyecektir. Benzer şekilde ikamesi mümkün ve çok sayıda muadili olan bir yükümlü iseniz(örneğin işletme ya da iktisat alanında lisans düzeyinde eğitim görmüşseniz) uzun dönem tercihinize rağmen kısa dönem askerlik yapmanız olasıdır.

Son olarak yabancı dil konusunda not eklemem gerekirse; dil bilginizi kpds, üds ve toefl sertifikalarıyla belgelemediğiniz sürece yabancı diliniz hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Hatta bu sertifika da son iki yıl içinde alınmış olmalı, aksi halde benim gibi yüksek bir puan almanıza rağmen değerlendirme dışı kalabilirsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, umarım faydalı olabilmişimdir.

Saygılarımla

Ustadim, bu askerlikle ilgili aklima takilan ufak bir soru daha olacak siz kpds veya benzeri sinavla son 2 yil icerisinde alinmasi kaydiyla belgelenirse ise yariyor dediniz; yalniz bundan farkli olarak benim noterlikce onaylanmis hatta bir noterlige bagli yeminli tercumanlik mazabatam da mevcut yani meslek olarak ayni zamanda yeminli tercumanim, yaptigim her ceviriyi bagli oldugum notere gidip onaylattirabilirim. belgelemek acisindan bunun bir avantaji olmaz mi sizce ?