Mesajı Okuyun
Old 27-02-2010, 15:48   #1
AVUKAT AYŞE

Varsayılan Havalesiz ve Davalı tarafından dosyaya sunulan Feragat dilekçesi

Öncelile tüm meslektaşlara güzel bir gün diliyorum.Davacı müvekkilim yaşlı bir insan ve kardeşi aleyhinde harici satış sözleşmesine dayalı olarak açmış olduğumuz tapu iptal davası açmış bulunmaktayız.Davalı kardeşi, davacı müvekkilimi dava dışı parsellerdeki hisselerini satmış olduğundan senin davan Red edilecek,beni uğraştırma,Mahkemeye gidip gelmeyeyim gel bir dilekçe imzala diyerek yanıltıyor ve dilekçeciye yazdırdığı Feragat dilekçesini imzalatıyor.Müvekkilim , imzaladıktan sonra kuşkuya kapııp bu dilekçeyi bir de avukatıma göstereyim deyince, davalı dilekçeyi vermeyerek götürüp Hakime ibraz ediyor.Tabi dilekçeyi davalı getirdiği içinhakim havale vermiyor, sonra celsede davalı dilekçeyi ibraz edip dosyaya girmesini talep ediyor.Biz de dilekçe hakkında müvekkilimi yakıltıp imzalandığını, müvekkilim dava konusu taşınmazlardan feragat ettiğini anladığında dilekçeyi davalıdan almak istediğini ancak, davalının dilekçeyi kendisine vermek yerine Mahkeme dosyasına sunduğunu, Feragat dilekçesini davacı asil ya da vekilin sunmaması nedeniyle hüküm ve sonuç doğurmayacağını beyan ettik.Daha sonra dosyada hakim değişikliği oldu ve yeni hakim davacı asili duruşmada dinledi ve feragat dilekçesinin altındaki imzanın davacı asil tarafından atıldığını zapta geçirdi.Asil her ne kadar davalının kendisini yanıltarak feragat dilekçesini imzalattırdığını, dilekçeyi imzaladıktan sonra hatasını anladığını ve davadan feragat etmediği için dilekçeyi mahkemeye getirmediğini,ancak davalının dilekçeyi kendisine vermeyerek dosyaya sunduğunu, davadan kesinlikle feragat etmediğini beyan etti ise de ,Hakim Feragat nedeniyle davamızın Reddine karar verdi.Bu konuda Yargıtay kararı ile yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür diyorum.