Mesajı Okuyun
Old 03-09-2008, 23:27   #2
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Yazan hukukcukemal
mirasbırakandan miras kalan gayrimenkulü tüm mirascılar bir araya gelereksatış vaadi ile a isimli şahsa satarlar,a isimli sahıs da aynı gayrimenkul ü satış vaadi ile b ye satıyor.b acacagı dava ile tapuyu alabilir mi?(hukuk fakultesi ogrencisiyim ve bu sorunu cözemiyorum.sanırım burada iştirak halinde mülkiyet var ama benim gorusume gore iştirak halinde mülkiyette malik olunmadan satış yapılamaz ama goruşlerinizi bekliyorum)

Mirasçılar arasında elbirliği mülkiyeti söz konusudur. Ancak Elbirliği mülkiyeti hali satış vaadi sözleşmesi yapabilmeyi engelleyici bir durum değildir. Satış vaadi sözleşmese tasarrufi değil borç doğurucu bir işlemdir ve mirasçılarn tümü veya biri, ikisi bu sözleşmeyi yapabilir. Ancak söz konusu sözleşmeden doğan gayrimenkulun devri işlemi tasarrufi bir işlemdir ve tüm mirasçıların onayıyla olabilir.

Sorunuzu muğlak kalmış.
Satış vaadi sözleşmesi ile satamazlar çünkü satış vaadi sözleşmesiyle ancak satacaklarını vaad edebilirler. Anladığım kadarıyla mirasçılar a şahıs ile satış vaadi sözleşmesi yapmışlar, a da daha mülkiyeti üzerine almadan b ile satış vaadi sözleşmesi yapmıştır. Bu durumda mülkiyet hala mirasçılardadır. Yapılan satış vaadi sözleşmeleri geçerlidir. B ile A arasında satış vaadi sözleşmesi vardır. B, A'ya karşı sözleşmenin ifası davası açabilir ancak mirasçılardan bir talepte bulunamaz. Gayrimenkulun mülkiyetide A şahsında olmayacağı için gayrimenkul mülkiyetini B kazanamaz.