Mesajı Okuyun
Old 23-01-2010, 16:29   #1
mpolat

Varsayılan aile konutu, muvafakatsiz kurulan ipoteğin fekki, teminat, icranın durdurulması

Sayın meslektaşlarım, henüz açtığımız bir dava ile ilgili değerli görüş ve yardımlarınıza ihtiyacım var. Açmış olduğumuz davanın özeti şöyle;
Müvekkilim ve ailesi tarafından aile konutu olarak kullanılan taşınmaz üzerinde, müvekkilimin muvafakati olmadan eşi tarafından banka lehine 150.000 TL azami meblağ ipoteği tesis edilmiş. Taşınmaz hakkında aile mahkemesi tarafından verilen aile konutu şerhi işlenmesine dair karar var ancak bu karar ipotek işleminin tesisinden sonra alındı ve tapuya şerh işlenmiş durumda. Müvekkilin eşi üçüncü kişilerle banka arasında yapılan ve yaklaşık 850.000 TL bedelli bir ticari kredi sözleşmesine kefil olmuş, üçüncü kişiler temerrüde düşünce müvekkilin eşi hakkında (150.000 TL bedelli) örnek-6 ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla icra takibi başlatılmış. Davamızı banka ve müvekkilin eşine karşı MK 194 gereğince müvekkilin muvafakati alınmadan tesis edilen ipoteğin kaldırılması ve icra takibinin tedbiren durdurulması talepli olarak açtık. Mahkeme icranın durdurulmasına yönelik tedbir talebimizi 150.000 TL teminat karşılığında kabul etti Bu karara itiraz edeceğiz zira bankanın alacaklı olduğu bedel zaten taşınmaz üzerindeki ipotekle teminat altında ve tekrar teminat istenilmesi ev hanımı olan müvekkilin mağduriyetine yol açacak. Yargıtayın bu konuda verdiği karar var mı diye baktım ancak konuyla ilgili net bir karara ulaşamadım. Dolayısıyla mahkemenin verdiği 150.000 TL teminat yatırılması kararına karşı yapacağımız itiraz bakımından (varsa bu konudaki Yargıtay kararları ile birlikte) değerli görüş ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Yardımda bulunacak tüm değerli meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.