Mesajı Okuyun
Old 09-12-2010, 01:30   #22
Gemici

Alıntı:
Yazan Edmond
Ben olumsuz bakıyorum stajdan yeni çıkmış bir avukat olarak ; sebebi ise staj süresince bize " babamızın oğlu olsa danışma ücreti almadan hukuki bilgi vermememiz" gerektiğinin öğretilmesi.

Sayın Edmond,
aynı gerekçe ile THS ve daha birçok internet sitesinin olmaması gerektiğini'de savunabilirsiniz. Çünkü bu siteleri sadece hukukçular değil, aynı zamanda olası müvvekillerde okuyor ve faydalanıyor. Ben buna rağmen THS ve diğer hukuk sitelerinin hukuki aydınlanmaya katkıda bulunması taraftarıyım. Ben verilen bilgileri, tamamen hukuki içreikli olmalarına rağmen, hukuki danışma olarak nitelendirmiyorum. Tam tersi, bu türden bilgilerin somut olayla ilgili hukuki danışmanın gerekliliğini ortaya koyduğunu düşünüyorum. Bir hukukçuya, bir avukata baş vurarak ondan somut olayı ile ilgili olarak danışan kişi, hukuki bilince sahip olan, hukukun genel işlevini anlamış olan, hukukun bir ihtisas konusu olduğunu bilen kişidir. Bu açıdan bakınca araba sürücüsü ve araba tamircisi ile müvekkil ve hukukçu arasında büyük bir benzerlik vardır.

Motrolu vasıta sürücüsü kontak anahtarının ne işe yaradığını, direksiyonu nasıl tutacağını, silecekleri nasıl kullanacağını, arabasını sürerken nelere dikkat etmesi gerektiğini, ne zaman durması gerektiğini, arabanın suyunu, yağını ve yakıtını ne zaman tamamlaması veya değiştirmesi gerektiğini bilmek zorundadır. Ve, en önemlisi, arabasını ner zaman tamirciye gütürmesi gerektiğini bilmek zorundadır.

Trafik güvenliği için, güvenilir araba sürücüsüne ve tamircisine ne kadar ihtiyacımız varsa, toplum ve hukuk düzeni için'de o ölçüde güvenilir ve haklarını ve ödevlerini iyi bilen vatandaşa ve bozulan hukuk ve toplum düzenini tamir edecek hukukçuya ihtiyacımız var.

Saygılarımla