Mesajı Okuyun
Old 27-05-2002, 15:46   #8
metin karadag

Varsayılan Tesekkur: Notion / Formation

Başta Sayin Av. Adil Giray ÇELİK olmak uzere Sayın Ahu(ce la vie) ve Sayın Nevra Soğukpınar'a bende teşekkür etmek istiyorum,

Gerçi hepimiz kendi kendimize teşekkürlerle burayı doldurmak yerine teşekküre yer kalmayacak yoğunlukta tartışma ve bilgi alışverişini tercih ederdik sanıyorum.

Ama insani bir alışverişte ona yakışır biçimde nezaketin ihmal edilmemesi temel bir hukuk kültürüne işaret eder diye düşünüyorum.

Yazılan her yazı satırlarını dikkatle inceleyerek okuyorum.

Eğer her bir satıra yanıt ya da onay gibi bir not düşmeye kalkışsam epeyce uzun yazmam gerekir diye düşünüyorum.

Olabildiğince, burada yazılmış her yazıya değinen kısa notlarla devam ediyorum...

Daha öncede belirtiğim gibi;

Tıp Eğitiminde pek fazla Staj kelimesi kullanılmaz...

Çünkü Staj, okullarda verilen kuramsal eğitimin, uygulama/pratik süreçteki asgari standartları belirlenmiş model karşılığı anlamında kullanılır.

Tıp eğitiminde fakülte ve hastanenin "içiçe olması"; kuramsal eğitim ile uygulamanin içiçeliği anlamına gelir.

Bu içiçelik yüzünden tıp eğitimin dışında ayrıca bir stajın sözü edilmez. (bir espriyi tekrar ediyorum: öğrenciye; bu yaz tatilinde kendine bir kadavra/ölü ya da denek/canlı bul üzerinde çalış raporlarını yaz getir denilmez

Tıp öğrencisi kendi mesleki ihtisasını/uzmanlık alanını yıllar süren eğitim ve uygulama sürecinde kendisinin yanısıra; yeteneklerini yakından izleyen yakın çalışma arkadaşı/meslektaşı/hocası'nın da teşviki ile eğitim süreci içerisinde yıllarca sürecek olan birikimini zenginleştirmeye başlar. Yani Notion ve Formation eşzamanlı olarak birbirini pekiştirerek gelişir.

Mimarlık eğitimi içinde Mimari Stajda Rotasyon Programı adı altında başlatılmış olan uygulama da aynen tıp egitimindeki kuram ve uygulama içiçeliğine benzer ( tek farkla içiçe yerine yanyana / paralel bir sistem onerilmiştir.) eszamanlı bir kuram ve uygulama sürecini; eğitim sürecinin öznesi olan meslek adaylarına (notion ve formation) eşzamanlı geliştirebilme olanağı olarak sunmaktadır.

Yani "staj" diye bilinen ayrıksı ve süre olarak da asgaride tutularak sembolikleştirilmiş "uygulamayı", bütünüyle dönüştürüp; tüm egitim sürecine paralel hale getirmekte ve bu yolla da "aslında stajı ortadan kaldırmaktadır."

Hukukta Staj Rotasyonu Programı önerisi de aslında aynı paralelde bir önerme içermektedir.

Yani Meslek Adayı daha birinci sınıftan itibaren kesintisiz olarak kuramsal eğitim süreci ile paralel olarak uygulama sahası içerisinde kendini bulmakta; ayrıca bir staj sürecine de ihtiyac bulunmamaktadır.

Şu ana yapılmakta olan stajların incelenip bir sınıflandırması yapıldığında ortaya çıkacak tablo bu konuda daha rahat bir ölçme bilgisini bizlere sunabilir.

Örneğin Stajyer Avukatlar ilk altı ayda adliyede ne yapmaktadırlar. (istisna olmadığı belirtilmesine karşın yine de üzücü örnekleri ayrı tutarak)

Ve ikinci altı ayda büro stajında ne yapmaktalar... (burada da yine üzücü örnekleri ayrı tutarak... )

Tüm staj süresince yapılan işlere dikkatle baktığınızda aslında bunların; öğrencinin birinci sınıfa başlamasıyla katılacağı HSR Programı gruplarıyla birlikte ve stajyer avukatların grup asistanlığında, okulunu bitirinceye kadar (4 yıl) yapacağı uygulamalar sayesinde "DEFALARCA tekrarlayabilecekleri uygulama ve calışmaların cok azına denk düşmektedir.

Üstelik tek ya da grup çalışmalarının yansıtıldığı bültenlerle de bu işlerin rutin veya özel örneklerini başarı ile sergiledikleri görülecektir...

devam etmek üzere

Sevgi ve Saygıyla
Metin Karadağ