Mesajı Okuyun
Old 19-07-2010, 12:58   #14
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av.Engin
Sayın Muhsin KOÇAK;

Anlaşılan o ki; gerek 6183 sayılı AATUHK gerekse vergi hukuku mevzuatı kapsamında gayrimenkul haczinde satış isteme süresine ilişkin kanun boşluğu genelge vb. yöntemlerle doldurulmaya çalışılmışsa da tartışılması gerekiyor. Paylaştığınız bilgi bu anlamda önem taşımakta. Gerçi ben, İcra İflas Kanunu'ndaki hükmün uygulanabileceği/uygulanması gerektiği kanısında olsam dahi, sanıyorum görüşümün aksi istikamette -kanımca hukuk dışı- bir uygulama söz konusu.

Saygılarımla..

Sayın Engin, Gerek Vergi hukuku gerekce vergi icra hukukunda gayrimenkul hacizlerinde satış isteme sürelerine ilişkin boşluk mevuttur ancak, her ne kadar bu boşluk yargı kararları a da genelge, yönetmelik tebliğ vb kaynaklarda doldurulmaya çalışılsa da kanunun özüne ve ruhuna, konuluş amacına bakmak lazım, İİK nundaki satışa ilişkin sürenin AAMTUHK hükümlerine uygulanması kıyas yasağı ile mümkün olmamakla birilikte, hacze mesnet teşkil eden alacak bir kamu alacağı ve kamu alacağının tahsilinin seri bir biçimde toplanmasını amaç edinen düzenleme hükümleri göz önünde bulundurulursa, Gayrimenkul haczinde satış isteme süresi her ne kadar düzenlenmemiş ise, bana göre 84 üncü madde hükmü gayrimenulller için de gererlidir, zira yukarıda izah ettiğim genelge hükmü de icranın ihtiyati haciz kararı haricinde tatbik edilmiş olması durumunda yasal süresi içerisinde satışının istenmemesi ile düşebileceğinin de bir karinesidir. Bu bağlamda boşluk olmakla birlikte kanunun hükümleri bir bütün olarak irdelendiğinde bu sonuca ulaşılması mümkündür. kanunun 84 üncü maddesinde bellirtilen üçüncü gününden itibaren 3 ay içerisinde satış isteme yetisi, gayrimenkuller içinde geçerli olmalı, bu kamu alacağının hızlı ve tam yetki ile donatılmış kamu otoritelerince satışının gerçekleştirilmsinin istenmesidir. bu güne kadar aksi bir karar görmemiş olmamla birlikte görüşümü çürüten tatmin edici bir teoriye de rastlamadım doğrusu.

iyi çalışmalar diliyorum