Mesajı Okuyun
Old 10-04-2009, 09:43   #8
Av. Asena

Merhabalar,

Hayatımda ilk defa cezaevine gittim. Zorunlu müdafiliğini yaptığım kasıtlı adam öldürmekten tutuklu bulunan sanık için savcı mütalasını vermiş, son savunma için de tarafımıza süre tanınmıştı. Ben de esasa ilişkin savunmamı hazırlayıp sanıkla durumu konuşmak üzere cezaevinin yolunu tuttum. Tarafıma ait cep telefonu ve cep bilgisayarını, sakıncalı olduğunu düşündüğüm herşeyi arabada bırakıp kapıya yöneldim. Mevzuat ve kararları taşıdığım iki adet flash bellek çantamda kalmıştı, girişte de emanete verdim. İlk kapıda sorun yok, koğuşa girişte didik didik arandım. Tokalarımı bile çıkarttılar. Kredi kartları, cüzdanım boşaltıldı. Sim kart mı var dendi. Yok dedim, ama kısa süre sonra evet var, kullanmadığım (kontörlü olup kontör yüklenmediği için kapanan ve arandığında "Bilmem neye kayıtlı böyle bir numara yoktur" uyarısı veren) iki adet sim kartı çıkardım. Çünkü cüzdanımda unutmuştum! Evet, cidden unutmuştum. Bununla beraber devamlı yanımda taşıdığım ve fakat yine cüzdanımda olduğunu unuttuğum tarafıma ait fotoğrafların bulunduğu iki adet fotoğraf makinası kartını uzattım. Bende bu kadar hazine çıkınca didik aranmaya devam edildim. Hemen tutanak tutuldu. İlgili adliyeye gönderildi, ben de adlieyeyi her gün arayıp bilgi almaya çalıştım. Nihayetinde dosyam savcının önündeydi. Adalet Bakanlığı'na gitmeden önce bilgi sahibi olarak ifade vermek istedim. Ancak önce azarlanmaya (avukatsınız, daha dikkatli olmanız gerekiyor diye) gitti iş akabinde de dinlenmemeye.. Velhasıl ben kendimi ifade edemediğim gibi ifade de veremedim. Ama az da olsa olayları anlattım, tutanağa geçmese de! Hoş, savcı bey ilgilenmedi, Adalet Bakanlığından izin gelirse soruşturma aşamasında dinleriz dedi. Ancak ben telaşlı ve gergin olunca ne diyeceğimi de bilemedim. Cezaevinde tutulan tutanağı okusanız, "İki sim kart ve iki adet belleği içeri sokmaya kalkarken yakalanmıştım." Bu tutanakla ben de kendimi suçlu hissetmiştim. Şimdilik bekliyoruz. Ceza kanununda kasıtlı işlenebilen bir suç olarak düzenlenen 297. maddenin taksirli hali mevcut değil. Umutsuz olmamalıyım değil mi?

297. madde ile avukatlara yükleniyorlar gibi geliyor. Tutuklunun ya da hükümlünün arkadaşının üzerinde sim kart bulunması ile avukatının üzerinde bulunması aynı olsa da hukukçu meslektaşlarımızın biraz yüklenmesi ile karşılaşıyoruz sanki..Doğruluğu elbette tartışmaya açıktır.