Mesajı Okuyun
Old 21-12-2008, 02:36   #265
Av.Yücel Tamtürk

Varsayılan Halâ anlayabilmiş değilim

Acaba kaç tanemiz famülteden mezun olduğunuda icra takip dosyası hazırlamayı biliyordu?Kaç tanemiz aldığımız bir davanın dilekçesini yazabiliyordu?Hukuk bir deryadır,bu meslek içinde olduğumuz süre içerisinde okumaya, araştırmaya,meslektaşlarımıza danışmaya devam etmeyecekmiyiz?Bu sitenin amacı karşılaştığımız,ancak bilemidğimiz sorunlara cevap aramak değilmidir?Hangi hukukçu ben bütün kanunları ve uygulamaları tam olarak biliyorum diyebilir?Bunları düşündükçe (20 yıllık avukatım) hukuk fakültesinde okutulan bazı derslerin bana ne faydası olduğunu halâ anlayıbılmış değilim. Örneğin Roma Hukuku,Makro,Mikro Ekonomi (hukukçu mu olacağız,ekonomist mi ?),felsefe,Atatürk İlkeleri (bu dersi yazmam yalnış anlaşılmasın,ilkelere inanan bir hukukçu olarak.lise sonuna kadar ilkeleri öğrenmiş olan bir fakülte öğrencisine ilkeleri sanki bilmiyormuşcasına bu dersi okutmaları ağrıma gitmiştir),beden eğitimi,haftada 2 saat yabancı dil,islam miras hukuku (bunca yıllık meslek hayatımda islam miras hukuku ile ilgili bir davam olmadığı gibi mahkemelerde de varsa zaten hakimler bilirkişiye müracaat ediyor) gibi v.s.