Mesajı Okuyun
Old 27-01-2008, 18:20   #5
Av.Nesrin

BANKA KARTLARI VE KREDİ
KARTLARI KANUNU

Kanun Numarası : 5464
Kabul Tarihi : 23/2/2006
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 1/3/2006 Sayı : 26095
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 45 Sayfa:

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Kart Çıkaran Kuruluşların Yükümlülükleri
Kart çıkarma ve buna ilişkin yükümlülükler
MADDE 8 – Kart çıkaran kuruluşlar, talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremezler. Bu kuruluşlarca genel müdürlük veya şube haricinde kredi kartı talebi toplanabilecek yerler Kurumun uygun görüşü alınarak Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından müştereken belirlenir.
Asgarî tutarın son ödeme tarihini takip eden üç ay içinde ödenmemesi durumunda kart çıkaran kuruluşça kart hamiline yapılacak bildirimden itibaren bir aylık süre içerisinde bu tutarın ödenmemesi ya da banka kartı ile kredi kartı kullanımından dolayı adli cezaların uygulanması halinde, ilgili kart çıkaran kuruluşça kart hamiline verilen kredi kartları iptal edilir ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenemez.

Herkese merhabalar arkadaşlar, ben forumda bu soruyla karşılaşana kadar 2006'da banka kredileri ve kredi kartları ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını bankaların keyfi tutumlarının önlendiğini muacceliyet için ' 3 aylık bir gecikmenin ardından bankaca hesap kat edilip ihtar çekileceği ve ihtardan 1 ay sonra takibe geçilebileceğini biliyordum. Şimdi yukarıdaki maddeden başka birşey bulamadım.Acaba 4077 S.yasa ile mi değişiklik yapıldı.Bilgisi olan paylaşırsa çok memnun kalırım.