Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 16:21   #3
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Vermis oldugunuz cevap icin tesekkur ederim nitekim hemen eklemem gerekir ki ben sadece olayin seklini anlatmaya calistim oysa esas itibariyla cozmeye calistigim konu su ki: X kisi Alman vatandasti oldugunu var sayalim Turkiye Cumhuriyeti vatandasti oldugu zaman TURK sayilacaktir. O zaman X kisi bir yere basvuruda bulundugunda efendim ben Alman dim sonra TURK oldum dediginde hukuksal bakimdan hangisi kabul edilmelidir?

Benim sahsi kanaatim x Alman eger Turkiye Cumhuriyeti vatandasti ise ve TURK olmus ise artik hukuken tum gecmis ile baglari keenlemyekun olarak kabul edilmesi yonundedir nitekim yasa koyucu vatandaslik hakkini verirken buna bagli tum haklarida birlikte ve askiya almaksizin Turkiye Cumhuriyeti vatandasti olan kisiye vermistir, yani sen onceden Almandin peki simdi Turk oldun o zaman su ve ya bu haklarin kisitlanacaktir denilirse o zaman o vatandasligi vermenin bir anlami olmaz ki, o zaman bundan yola cikarak Turkiye Cumhuriyeti vatandasligini kazanan X artik bir TURK ve dogma buyume / yerli Turkiye CVumhuriyeti vatandasti sayilmalimidiri degilmidir ?

Saygilarimla