Mesajı Okuyun
Old 15-05-2002, 12:39   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Metin,

Konu oldukça ilginç ancak kuantum fiziğinin hukukla ilgisinin, alegorik(genişletilmiş çercevede benzeştirme) bakış açısıyla incelenmesini sağlamak için, kısa bir giriş yapsaydınız, fena olmazdı diye düşünüyorum.

Saygılarımla..

Bir not:

Konuya ilgi duyanlar için bir kitap ismi ve kitap hakkında kısa açıklamalar:

Alıntı:
Alice Kuantum Diyarında
Bir Kuantum Fiziği Alegorisi
Robert Gilmore
GÜNCEL YAYINLARI
Alice yine küçülücek, üstelik nükleer bir parçacık kadar olacak, fakat bur defa bir tavşan deliğinden düşmeyecek. Alice'in gideceği yer Kuantum Diyarı.
Peki Kuantum Diyarı nedir? Bir atomdan bile küçük olan, entelektüel bir eğlence parkı düşünün. Bu eğlence parkındaki her düzenek, her oyun ve ilgi çekici nesne, kuantum mekaniğinin değişik bir özelliğini açıklıyor. Doğaya ve nesneye ilişkin konularda çoğumuzun aklını karıştıran olay ve süreçlerin kuramsal çerçevesi, doğru ve anlaşılır açıklamalarla bu eğlence parkında bulunuyor.
Düş dünyasını ve bilimi ustalıkla birleştiren, Bristol Üniversitesi fizik bölümünden Robert Gilmore, Alice'in yolculuklarının alegorisini kullanarak kuantum dünyasının önemli noktalarını kolay anlaşılır bir zemine oturtuyor. İçinde bulunduğumuz dünyanın anlaşılması zor, fakat bir o kadar da gerekli bir kavramı olan kuantum fiziğini anlamak siteyenler için sevimli bir başucu kitabı.