Mesajı Okuyun
Old 23-06-2010, 14:55   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Davayı Kabul Etmemi Mahkeme Kabul Etmedi: "feragatı davayı kabule" ibaresi

Aleyhimize açılmış bir istihkak davasını, masraf ve vekalet ücretine mahkum olmamak için ilk celsede kabul etmek istememize rağmen hakime hanım vekaletnamede buna yönelik yetkinin açık olmadığını belirterek düzeltme veya yeni vekaletname istedi. Vekaletnamenin ilgili bölümü şu şekildedir:

“ahzu kabza, sulh ve ibraya, davadan ve temyizden feragat, feragatı davayı kabule icra satışlarına iştirake…”

Buradaki “feragatı davayı kabule” kısmında “feragatı” ile “davayı” kelimeleri arasında virgül olmadığı için “davayı kabul” yetkisinin olmadığını, bu şekilde karar veremeyeceğini ya notere gidip virgül koydurmamızı ya da yeni vekaletname getirmemizi istedi.

Az önce sekreterimizi ilgili notere gönderdik. Başkatibenin kabul etmediğini bildirince, telefona istedim. Başkatibe Hanım “vekaletnamenin 2007 yılında çıkarıldığını, kendilerinin şimdi virgül koyarlarsa evrakta sahtecilik suçunu işleyeceğini” söyledi. Yine devamla bu ibarenin bilgisayar programından kaynaklandığını, bütün vekaletnamelerde de yer aldığını söyledi. İnanmadım, en az 10 tane vekaletnameye baktım. 8 tanesinde sözkonusu ibare yer alıyordu.

Mesleki dayanışma adına tüm üyeleri uyarmak istedim. Lütfen aldığınız vekaletnameleri kontrol edin. Bu ibare varsa, davayı siz kabul etseniz de mahkeme kabul etmeyebilir.