Mesajı Okuyun
Old 29-05-2008, 15:45   #4
av.semire nergiz

Sayın Duyurucu;
Şikayet de bir haktır ama kullandıktan sonra vazgeçebiliyoruz değil mi? Bence temyiz hakkı da karar kesinleşene kadar vazgeçilebilecek bir haktır.Bu hak süresinde talep edilmiş olsa bile yine bu talepten herzaman dönülebilir.Aksini düşünmek mümkün değildir.Hele hele bizim olayda olduğu gibi henüz dava dosyası yargıtaya gönderilmemişken mahkemenin hayır siz bir kere süre tutum dilekçenizle kararı temyiz ettiniz bundan dönemezsiniz demek gibi bir durumu yoktur;
Kaldı ki benim konuyu burada sohbet konusu etmemin bir sebebi olayın içinden çıkış arama kaygım olmadığını da belirtmek isterim.Asıl Paylaşma amacım mahkemenin siz temyiz dilekçesini uyap sistemi üzerinden gönderseydiniz vazgeçme talebinizi kabul edecektik ama siz sistem dışından normal şekilde bize temyiz dilekçenizi ibraz ettiğinizden bu şekilde uyapa uyarlama yapamıyoruz demesi idi.Yani uyapta normal yoldan gelen dilekçenin uyarlanamaması problemi var .Başka deyişle mahkeme genel ceza hukuku prensipleri gereğince temyiz dilekçesinin geri çekilebileceğini kabul ediyor aslında .

İkinci husus ise avukatlık hukukundan doğan alacağımıza ilişkindir.Hepimizin bildiği gibi bir süre önce yargıtay beraat eden sanık vekili lehine vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiği yönünde kararlar vermişti.Bu yönde lehimize karar vermeyen yerel mahkeme kararlarını elbette ki temyiz edeceğiz.Fakat yerel mahkemelerin bizim olaydaki gibi hareket etmesi durumunda sanık hakkı ile avukatlık hukukundan doğan hakkımız karşı karşıya gelmektedir diye düşünüyorum.Çünkü bu durumda müvekkilimiz mağdur olmasın diye kararı temyiz etmekten imtina etmek zorunda kalacağız.

Yaptığınız yorumdan yanlış anlaşıldığımı gördüğümden detaylıca izah etme gereğini duydum.Elbette ki hukukçuyuz ve her hukuki konu gibi bu konuda da sohbet edeceğiz.Farklı görüşler her zaman aydınlatıcı olmaktadır.