Mesajı Okuyun
Old 04-05-2002, 23:48   #1
mustione

Karar Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyesinin Sorumluluğu

Bir anonim şirkette %1 hisseyle yönetim kurulu üyesiyim. Şirketin yüklü miktarda vergi ve SSK borcu mevcut. Hisseme düşen borcu ödemek istediğim zaman; SSK avukatı bunu kabul etmedi. Borcun tamamından sorumlu olduğumu ve ödedikten sonra diger yönetim kurulu üyelerine rücu edebileceğimi söyledi. Sorularım şunlar;

1- Vergi ve SSK borçlarının tamamından sınırsız olarak mı, yoksa şirketteki hissem oranında mı sorumluyum? Bildiğim kadarıyla bu konuda bir kanun boşluğu mevcut ve uygulamada idare kestirme yolu tercih edip borcun tamamını yakaladığı hissedardan tahsil ediyor. İdarenin göndereceği ödeme emrine karşı ileri sürebileceğim yargı kararları veya içtihatlar varmıdır?

2-Şirketteki ortaklığım tamamen kağıt üzerinde idi. Kaldı ki, borcun doğduğu zamanlarda önce askerde sonra da yurtdışında idim. Yurtdışı ve askerlik durumumu ve fiilen şirket yönetiminde bulunmadığımı belgeleriyle ispat ederek sorumluluktan kurtulabilir miyim?
3- Şirketin gerçek sahibi ve %80 hissedarı olan yönetim kurulu başkanı aynı zamanda imtiyazlı hisse sahibi idi. Onun imtiyazlı hisse sahibi olması benim ve benim gibi %1 hissesi olan diğer yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunu azaltır mı?

Teşekkürler...