Mesajı Okuyun
Old 29-05-2015, 14:27   #57
Av.Serap Kurtuldu

Değerli Meslektaşlarım,

Benim de müdahalenin meni ve ecrimisil konusunda aklıma takılan soruların cevabını bulmama yardımcı olursanız sevinirim.

Anne ve babası ile birlikte yaşayan müvekkilimin boşta bulunan evine 10 sene önce kardeşi, eşi ve kızı ile birlikte gidip yerleşiyor. Müvekkilim kısa sure kalacaklarını düşündüğü için rıza gösteriyor. Ancak, kardeşi evi kendi istediği gibi dekore etmeye başlayınca durumdan rahatsız olsa da anne ve babasının müdahalesi ile susmaya devam ediyor. Bu sure içerisinde bazı nedenlerle kardeşi eşinden resmi olarak boşanıyor, fakat hep birlikte evi kullanmaya devam ediyorlar. Müvekkilim çıkmaları için bir iki kez konuşmaya çalıştıysa da başarılı olamıyor ve artık hukuki işlemlere başlamak istiyor.

1- Daha once okuduğum bir yargıtay kararında haksız işgalcinin kötü niyetli olduğunu Kabul etmek için hak sahibi olmadığını bilmesinin yeterli olduğunu hatırlıyorum, ancak buna benzer bir karar şimdi bulamıyorum. Bu durumda müvekkilimin kullanıma rızası olduğu mu, yoksa kardeşinin haksız işgalci olduğu mu kabul edilir? (Kardeşinin ailesi ile birlikte yaşadığı dönem ile boşandıktan sonra eşinin reşit kızı ile evi kullanmaya devam etmesini ayrı ayrı değerlendirirseniz sevinirim).

2- Müvekkilimin baştaki rızasını kısa bir sure sonar geri aldığı her türlü delille ispat edilebilirse de öncesinde herhangi bir ihtar olmadığı durumlarda tanıktan başka nasıl bir delilden faydalanılabilir?

3- Ecrimisil talebinde bugünün kira bedeline göre 1.750,00 TL talep edileceğine gore geriye doğru 5 yıllık ecrimisilin hesabı nasıl yapmam gerekir? (1.750,00 x 12 ay x 5 yıl şeklindeki hesaplamanın doğru olmayacağı kanaatindeyim) İhtarnamede miktar belirtmem gerekir mi yoksa genel ifadeler mi kullanılması gerekir?

4- Tahliye için ne kadarlık bir sure verilmesi gerekmektedir? 1 hafta 10 gün yeterli midir?

5- Başkaca bilmem gereken incelikleri ihtarname ve dava öncesinde benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla,

Av.Serap KURTULDU