Mesajı Okuyun
Old 03-06-2014, 09:51   #73
Av.Evran KIRMIZI

Varsayılan Uyuşmazlık

Sayın Av.Ebru, İdare Mahkemesi süreden reddetti demişsiniz ama forumda idare mahkemesinin görevsizlik kararını görüyorum. Eğer sizin dediğiniz gibiyse, Danıştay'ın verdiği bozma kararı üzerine İdare Mahkemesi dosyayı ele alıp görevsizlik kararı verecek. Bu kararı sakın temyiz etmeyin ve kesinleştirin. Kararın kesinleşmesinden sonra son görevsizlik kararını veren mahkemeye başvurup dosyanın mercii tayini için Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilmesini isteyin. Son görevsizlik kararını veren mahkeme, Uyuşmazlık Mahkemesi Kanunu'nun 14 ve 15 maddeleri gereği diğer mahkemeden de dosyayı isteyip Uyuşmazlık Mahkemesine gönderecek. Uyuşmazlık Mahkemesi başvuruları harç ve masrafa tabi değildir. Uygulamada kalemler UYAP'a dahil olmadığı için dosyayı nasıl gönderecekleri konusunda tereddüte düşüyorlar. UY.M.K 14' e göre merci tayini deyip bir üst yazı ile her iki mahkeme dosyasını birlikte gönderecekler.
Fakat eğer yetim aylıkları Emekli Sandığı'ndan alınmışsa görevli mahkeme idare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi kararları bu yönde. Eğer süre ile ilgili bir sıkıntı yaşarsanız, kuruma müvekkilinizin yetim aylığının başlanması için (şartları halen varsa) bir başvuru yapıp yeni dava prosedürü başlatabilirsiniz. İşlemiş yetim aylıklarınızdan biraz kaybınız olur.