Mesajı Okuyun
Old 04-02-2004, 19:45   #23
Cigdemff

Mesaj Soyadı Sorunları

ffelix@centroin.com.br

Benim eşim Belçikalı.. Belçika İslamabad Büyükelçiliğin’de Belçika kanunlarına göre evlendik. Belçika kanunlarına göre de, 1950 lerin başından itibaren kadın evlilikte kendi kızlık soyadını devam ettiriyor. Eşinin soyadını kendi isteğiyle dahi alması mümkün değil. (Kişi özel haklarının korunması ve aile içersinde farklı soyadları aile birliğini etkilemez tezi) Böylece, Çiğdem Bağcı olarak hayata bir süre daha devam ettim..

Eşim Belçika’da ufak bir araştırma yaparak Türkiye ile Belçika arasında karşılıklı medeni kanunların tanınması hakkında ikili bir anlaşma olduğunu öğrendi. Bu anlaşma gerçekten mevcut mu, mevcutsa Türkiye’de hiç uygulandı mı, bilemiyorum. Zira evliliğimi, nüfus kütüğümün bulunduğu Türkiye’nin küçük bir kasabasında tescil ettirken “Ne ikili anlasmasi ! Bizim haberimiz yok ! Kocanın soyadını almak zorundasın! İstersen dilekçe ver kendi soyadını da ekleyelim” tepkisi ile karşılaştım. Yurt dışında yaşıyor, Türkiye’de idari bir işlemin takibinin zorluğunun yani dünyaca meşhur Türk bürokrosisinin bilincinde olmam beni işi uzatmadan bir çözüme ulaştırdı ve eşimin soyadını da kendi soyadınım ile birlikte taşımaya başladım. Türkiye’de Çiğdem Bağcı Felix, Belçika’da Çiğdem Bağcı..

Ancak, Belçika ve Türkiye arasında böyle bir anlaşma mevcutsa, eşimin soyadını taşımam bir maddi hata ya da kanuni bir hata oluşturmaz mı? (Bir hatta olması muhakkak)

Neyse, hikayem devam ediyor. Bir kaç ay önce Belçika vatandaslığı için başvuruda bulundum. Tabii olarak, Belçika İçişleri Bakanlığı mantıklı bir çıkış yaptı ve farklı isimlerde ortalıklarda dolaşmamın belkide sakıncalar doğurabileceği kaygısıyla Türk Kanunlarını tanıyacaklarını ve eşimin soyadını da Belçika'da da resmi olarak taşıyacamı bildirdi.. (Ne diyebilirim, daha verimli ve akıllı çalışıyorlar gibi). Bu durumda bütün sorular hal oldu ve ben her iki ülkede de Çiğdem Bağcı Felix olarak kayıtlara geçtim!!

Aslına bakarsanız, Çiğdem Bağcı olarak kalmayı tercih ederdim.

İzmirli Avukat Ayten Tekeli Ünal'a kendi soyadını bir süre için taşıyabilmiş bir kadın olarak desteğim sonsuz.

Saygılarımla
Çiğdem Bagcı Felix