Mesajı Okuyun
Old 16-02-2017, 21:12   #3
guney1988

Alıntı:
Yazan ismailarslan
İhbarname gönderildiği yada ödemenin yapıldığı tarihlerde zamanında dava açılmayınca, açıkçası sonuç almak çok zor. VUK hata düzeltme mekanizması ile açılan geçmişe dönük talepli davalara Mahkemeler çok da sıcak bakmıyorlar; ama ödenen verginin alınması için de başka bir mekanizma yok. Başvurunuza olumlu cevap alamaz veya başvurunuz cevapsız bırakılırsa dava açma süresi içinde davanızı Vergi Mahkemesi'nde belediye husumeti ile açabilirsiniz. Usul ve esas yönünden zorlu bir dilekçe hazırlamanızı öneririm.
Saygılar...

Üstadım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Ancak bizim düzeltme talebimize cevap geldi söylediğim gibi.
"eğlence faaliyetinizi sonlandırdığınız için vergi beyannameniz kapatılmıştır" denerek ileriye dönük vergi tarhı sonlandırıldı. Ancak ben geriye dönük talep etmiştim. Zira tutulan ilk yoklamada da eğlence mekanı olduğuna dair bir tespit yapılmamış sadece yazılan şu " belediye gelirleri kanununa göre otel olduğunuz için eğlence vergisine tabisiniz". Bizim düzeltme talebimiz üzerine tekrar yoklama fişi düzenlendi ve eğlence mekanı olmadığı dolayısıyla eğlence faaliyeti olmadığı yazıldı. Yani aslında haklılığımız burdan açıkça belli.
Eğer zımnen/açık olarak talebimiz reddedilseydi benim de aklımda dediğiniz gibi iptal davası açmak vardı böylece yükümlülük iptal olacaktı.
Ancak takıldığım konu şu:
İleriye dönük de olda yükümlülüğü iptal eden bir karar var dolayısıyla buna iptal davası açarsam tekrar mükellef mi olacak müvekkilim? çünkü o zaman bunda bir menfaatimiz olmayacak.
Malumunuz mahkeme idare yerine geçip geriye dönük iptal kararı da veremez.
Geriye dönük iptal ettirmek ve böylece yükümlülükte hata yapılarak haksız alınan vergileri geri almak istiyorum.
Nasıl bir yol izleyebilirim?
Saygılar..