Mesajı Okuyun
Old 30-03-2011, 22:48   #18
Gemici

Belirli yasa hükümleri vardır oldukları gibi uygulanmaları gerekir. Medeni kanun bu durumu açıkça belirtmiştir. Hakim kanunda açıkça belirtilmiş durumlarda, açıkça belirtilen hükmü uygulamak zorundadır. 'Yargıtay bu konuda kanunun açık hükmünden başka bir bir görüş açısı getiriyor, ben yargıtayın görüşüne uyarım, kanun hükmü ben ilgilendirmez ve bağlamaz' diyemez hakim.

Hakimin kanunun açık hükmüne uymak zorunda olduğu durumlarda bir avukatın 'Yargıtay kararı arıyorum' demesi bana abes geliyor. Özellikle söz konusu avukata: 'kanun senin belirttiğin duruma kesin ve yoruma kapalı bir açıklama getirmiş, bu konuda kanunun belirttiğinden başka bir uygulama hukuk mantığına uymaz, uymasığı için de Yargıtay'dan başka türlü bir karar zaten beklenilmez' dediğinde 'ben bu konuda yargıtay kararı arıyorum, senin dediklerin beni ilgilendirmez' cevabı ile karşılaşmak hukuk adına olmaması gereken bir durumdur benim düşünceme göre. Bir avukattan Yarıtayın'da kanunun açık hükmüne bağlı olduğu gerçeğini bilmesini bekliyorum. Bu aladaki 'avukatlar neden yargıtay kararı ararlar?' başlığını da belirttiğim şekilde algılıyorum.

Yargıtay'ın belirli bir konuda nasıl karar verdiğini bilmek ve kanunun yoruma açık olduğu durumlarda 'Yargıtay Kararı' aramak ne kadar haklı ise, 'Yargıtay Kararı' beklenilmemesi gereken durmlarda 'Yargıtay Kararı' aramak ta o kadar abestir.

Not:
Bu mesajı yazmamın nedeni Sayın Av.Armağan Konyalı'nın 'Ölüm Cezasını Onaylıyor Musunuz? İdam Cezası Görüş Arşivi' alanına yazdığı bir mesaj. Mesajı dün okudum. Silindiği için mesajdaki nükteyi tam olarak verebileceğimi zannetmiyorum, buna rağmen anlatmaya çalışayım:
Sayın Konyalı 'Ölüm Cezasını Onaylıyor Musunuz?' sorusuna şu soru ile karşılık veriyor: 'Bu konuda Yargıtay Kararı var mı?

Teşekkür etmek istediğim mesajınız silindiği için teşekkür notu ekleyemedim Sayın Konyalı. THS Mizahının en iyi örneklerinden sayılabilecek nükteniz için 'Teşekkürler'

Saygılarımla